Spadek popytu przy wzroście sprzedaży w II kwartale w Somfy

Red.: |Data publikacji:

Somfy podsumowało II kwartał. Spółka odnotowała w tym okresie wzrost wartości sprzedaży o 1,2 proc.

Somfy podliczyło, że w II kwartale w tym roku osiągnęło przychody w wysokości 434 mln euro w stosunku do 429 mln euro w roku 2021. Jest to wzrost o 1,2 proc., natomiast stosując miarę like-for-like (wskaźnik wzrostu sprzedaży), ta zmiana jest na minusie 0,1 proc. Wyniki z całego półrocza są lepsze, co wynika przede wszystkim z dobrego początku roku. Przychody ze sprzedaży wyniosły 846 mln euro w stosunku do 805 mln euro. Jest to wzrost o 5,1 proc., a stosując wskaźnik like-for-like, wzrost jest na poziomie 4,3 proc.

Somfy informuje, że dane z tego roku porównywane są z początkiem roku 2021, gdy notowany był wyjątkowo duży wzrost. Firma ponadto obserwuje obecnie spadek popytu głównie w Europie. Jest on spowodowany m.in. wojną w Ukrainie i wysoką inflacją. Sprzedaż w Europie Środkowej i Północnej spadła odpowiednio o 1,9 proc. i 8,1 proc. Spółka z kolei zanotowała dwucyfrowe wzrosty w Ameryce Łacińskiej, Europie Południowej, Afryce, Bliskim Wschodzie i Azji Pacyficznej.

Jak sytuacja wyglądała w Polsce? Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający w Somfy Polska komentuje:

Somfy Polska także zakończyła I półrocze ze wzrostami sprzedaży, co odzwierciedla solidne podstawy naszego rynku. Wyraźnie jednak zmieniły się priorytety klientów zainteresowanych automatyką budynkową. O ile wcześniej bardziej zwracali uwagę na komfort i bezpieczeństwo, to teraz na czoło wybijają kwestie związane z oszczędzaniem energii.

 

Zobacz również

Włoskie targi promują bardziej zrównoważone środowisko

Włoskie targi promują bardziej zrównoważone środowisko

Zbliża się termin ME-EXPO 2023 - największych włoskich targów dla branży budowlanej. Organizatorzy zaproponowali nową formułę tej imprezy, dobywającej się co dwa lata.

Grupa Kęty w trzecim kwartale zanotowała wzrost wolumenu

Grupa Kęty w trzecim kwartale zanotowała wzrost wolumenu

Grupa Kęty poinformowała o szacunkowych wynikach za trzeci kwartał. W tym okresie Aluprof osiągnął wzrost przychodów ze sprzedaży.

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Unia oczekuje rocznych sprawozdań

Jak wskazują analitycy, 63 proc. największych firm w kraju przygotowuje raport dotyczący tematyki ESG, a 17 proc. poświęca temu miejsce w sprawozdaniach rocznych.

1