Pod koniec sierpnia informowaliśmy o spełnieniu obu warunków zawartych w przedwstępnej umowie przejęcia spółki Selt. Wtedy też Grupa Kęty wydała komunikat o zabezpieczeniu finansowym transakcji. Zaakceptowała bowiem warunki umowy kredytowej z PKO BP na kwotę 350 mln złotych. Teraz obie firmy poinformowały o finalizacji umowy.
Grupa Kęty podkreśla, że podjęła decyzję o przejęciu w dużej mierze ze względu na komplementarność modeli biznesowych, które nie zawierają konkurencyjnych ani wzajemnie wykluczających się elementów. Integracja Selt odbędzie się z wykorzystaniem segmentu systemów aluminiowych działającego w ramach Grupy Kęty. Najistotniejszą rolę odegra tu sąsiadujący z aktywami Selt zakład Aluprof Opole. – Przez połączenie spółki Selt z zakładem Aluprof Opole chcemy stworzyć europejskiego lidera w branży osłon przeciwsłonecznych – podkreśla Roman Przybylski, wiceprezes zarządu Grupy Kęty odpowiedzialny za realizację procesu integracji. Proces ten będzie realizowany w ścisłej współpracy z zarządem Grupy Kęty, w szczególności z prezesem Aluprofu, Tomaszem Grelą, oraz nowym prezesem spółki Selt, Andrzejem Niedbalskim.
Integracja Grupy Kęty i Selt: cele biznesowe
Firmy współpracują blisko 20 lat, a realizowana od kilku miesięcy transakcja otwiera dla nich nowe perspektywy rozwoju. Selt oczekuje wzmocnienia swojej pozycji na rynku krajowym i zagranicznym. Z kolei celem Grupy Kęty jest stworzenie w ramach jej działalności nowego segmentu. Jego przychody w punkcie wyjścia będą wynosiły ponad 1 mld złoty. Ma on funkcjonować na rynku, którego wartość firma szacuje na ok. 10 mld euro.
Dariusz Mańko, prezes zarządu Grupy Kęty:
Spodziewam się, że Selt będzie naszą trampoliną do szerszego wejścia na rynki europejskie. Wykorzystanie wszystkich atutów, jakie niesie za sobą ta transakcja, pozwoli spółce Selt na skokowy wzrost sprzedaży w latach 2025 i 2026, a Grupie Kapitałowej Kęty na dalszy dynamiczny rozwój.
Zobacz również
Deceuninck przedstawił raport finansowy za rok 2024
Raport finansowy Grupy Deceuninck wskazuje na spadek sprzedaży. Pomimo to w roku 2024 zysk netto wzrósł.
Hella opublikowała raport finansowy za 2024 r.
Raport finansowy opublikowany przez firmę Hella prezentuje wyniki osiągnięte w roku 2024. Producent systemów przeciwsłonecznych przekroczył wielkość sprzedaży sprzed pandemii COVID.
Rynek elektronicznych zamków do drzwi – prognoza do 2034 r.
Rynek elektronicznych zamków do drzwi ma notować coroczne wzrosty. W dłuższej perspektywie globalny popyt spowoduje wypracowanie przez ten segment rynku kwoty 8,09 mld dol.