Grupa Selena odnotowała w 2022 roku bardzo dobre wyniki finansowe. Na uwagę zasługuje duży wzrost zysku operacyjnego EBIT.
Globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej z siedzibą we Wrocławiu zakończył sezon 2022 przychodami ze sprzedaży w wysokości 1,96 mld zł. W porównaniu z rokiem 2021 oznacza to wzrost o 13,6 proc. Rośnie też rentowność Grupy Selena – rentowność brutto sprzedaży w 2022 roku była wyższa o 2,3 p.p. rok do roku. Spółka podaje, że wpływ na to miały wyższe marże na części rynków i wzrost udziału sprzedaży produktów innowacyjnych. Pozytywnie na te parametry wpłynęło również optymalizowanie receptur produktów. Zysk operacyjny EBIT wyniósł z kolei 153,6 mln zł i był wyższy o 65,7 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym.
Jacek Michalak, prezes zarządu Grupy Selena:
Kolejny rok z rzędu wypracowaliśmy wysokie zyski z działalności operacyjnej i solidne przychody ze sprzedaży, co pozwala nam umacniać naszą pozycję globalnego gracza w branży. Odpowiednie decyzje podjęte przez nas w 2021 roku, jak m.in. zróżnicowanie łańcuchów dostaw, rozszerzenie działalności o badania nad innowacyjnymi produktami czy obranie nowego kierunku rozwoju na rynki zachodnie, pozwoliły nam kontynuować rozwój całej Grupy i osiągnąć dobre wyniki finansowe w trudnych czasach.
Po wybuchu wojny w Ukrainie, Grupa Selena zmieniła strategiczny kierunek rozwoju ze wschodniego na zachodni. – Widzimy potencjał m.in. w zachodnich krajach Unii Europejskiej i chronionych przez NATO, w Stanach Zjednoczonych czy w Brazylii. Rozwój biznesu wpłynął na wysoką dynamikę naszych przychodów w Ameryce Północnej i Południowej. Mamy nadzieję, że konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą skończy się jak najszybciej i będziemy mogli wrócić na swoje historyczne rynki, niemniej rozwój na Zachodzie zostanie utrzymany – mówi prezes Jacek Michalak.
Zobacz również
XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu
W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.
Forum Webinar 2025 #1 – poznaj nowości na sezon 2025
Już 15 maja pierwsze w tym roku spotkanie online w ramach Forum Webinar. Wydarzenie będzie poświęcone prezentacji nowości produktowych przygotowanych przez dostawców i producentów na sezon 2025.