Rynek stolarki w Indiach odnotowuje wzrosty

Autor: |Data publikacji:

Jak wskazują raporty analityków, kraje z regionu Azji i Pacyfiku już od kilku lat odnotowują szybki rozwój gospodarki. Obejmuje on również stolarkę budowlaną. Czołowe pozycje zajmują rynki stolarki w Indiach i Chinach.

„Indie do 2030 r. staną się drugą co do wielkości gospodarką w regionie Azji i Pacyfiku oraz trzecią co do wielkości gospodarką na świecie” –  podaje Allianz Research w swoim badaniu. Razem z Chinami kraj ten zajmuje czołowe miejsca w wielu sektorach rynku globalnego. Jak podają analitycy, indyjska gospodarka w 2023 roku osiągnęła wzrost na poziomie 7,7 proc. W bieżącym roku ma on wynieść 6,4 proc. zaś w 2025 – 6,5 proc. Sprzyja temu kilka czynników. Wśród najważniejszych są wymieniane wdrożone reformy, a także duży potencjał demograficzny. Do roku 2075 populacja w wieku produkcyjnym ma przekroczyć 1 mld. Już teraz skutkuje to m.in. stałym zwiększaniem poziomu konsumpcji oraz szybko rosnącym zapotrzebowaniem na mieszkania, obiekty komercyjne i infrastrukturę. Indie sukcesywnie inwestują w infrastrukturę i logistykę handlu – awansowały z 44 na 38 miejsce w światowym rankingu dostępności logistycznej.

Dzięki szybkiemu rozwojowi Indie, w tym rynek stolarki, stają się atrakcyjnym regionem eksportowym dla firm globalnych – podkreśla Allianz Reaserch. Rząd tego kraju dąży do zwiększenia udziału produkcji w gospodarce do 25 proc. w 2025 r. W roku 2022 było to 13 proc.

rynek stolarki w Indiach(1)

Indie są dużym rynkiem dla stolarki budowlanej

Duży udział Indii w globalnych rynkach związanych z branżą budowlaną potwierdzają raporty analityków.

Stale rozwija się globalny rynek drzwi zewnętrznych. Jak wskazuje Market Reaserch Future wśród regionów największą dynamikę wykazuje Azja, w tym Indie i Chiny. Według prognoz do 2032 r. wartość tego rynku ma osiągnąć ponad 170,5 mld dol. przy wzroście o 6 proc. r/r. Przy tym znaczący udział ma segment drzwi zewnętrznych do budownictwa mieszkaniowego.

Światowy rynek okuć do okien i drzwi wzrośnie o 36,42 mld dol. do 2030 r. Wzrost rok do roku ma osiągać poziom 5,8 proc. Tak podaje Zion Market Research w swoim raporcie. Siłą napędową ma być budownictwo komercyjne i renowacje. W badaniu zostały uwzględnione takie produkty, jak m.in. uszczelki, zawiasy i zamki do drzwi oraz okien, samozamykacze i wizjery do drzwi, progi oraz elementy używane do montażu stolarki. Od 2022 roku głównym źródłem przychodów jest region Azji i Pacyfiku. Na tym obszarze rośnie znaczenie rynku stolarki w Indiach. Natomiast najwyższe marże odnotowano m.in. w Chinach, Indiach, Japonii czy Australii.

Globalny rynek systemów fasadowych również rośnie. Dane znajdują się w opublikowanym w ubiegłym roku raporcie Saint-Gobain oraz NSG. Wynika z nich, że wartość tego rynku ma w 2033 roku wynieść 630 mld dol., przy rocznym wzroście na poziomie 5,8 proc. Analitycy zaznaczają, że wiodący jest  region Azji i Pacyfiku, w tym duży potencjał widzą w gospodarce Chin oraz Indii. Wynosi on 38 proc., zaś w okresie prognozy tempo wzrostu r/r ma osiągać 6 proc. Przemysł w tych krajach nie jest w stanie zaspokoić rosnących potrzeb. Problem dotyczy Chin oraz całego rynku stolarki w Indiach, oprócz systemów fasadowych także komponentów, w tym szkła, okien i drzwi.

Zobacz również

Raport finansowy Grupy Selena za pierwsze półrocze 2024 roku

Raport finansowy Grupy Selena za pierwsze półrocze 2024 roku

Selena opublikowała niedawno wyniki finansowe obejmujące okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. Są one dużo lepsze niż w pierwszym półroczu roku 2023.

Raport Grupy Deceuninck za pierwsze półrocze 2024 roku

Raport Grupy Deceuninck za pierwsze półrocze 2024 roku

Niedawno został opublikowany raport Grupy Deceuninck. Prezentuje on sytuację finansową w pierwszej połowie roku 2024.

Raport finansowy Dormakaba za rok 2023/24

Raport finansowy Dormakaba za rok 2023/24

W raporcie finansowym Dormakaba podkreśla, że w roku obrotowym 2023/24 uzyskała dobre wyniki. Dotyczy to zarówno wzrostu organicznego, jak i rentowności.