Senegal staje się ostatnio atrakcyjnym kierunkiem eksportowym dla przedsiębiorców z Polski. W Małopolsce gościli właśnie senegalscy przedsiębiorcy, zainteresowani nawiązaniem relacji handlowych m.in. z producentami okien i drzwi.
Misja gospodarcza Senegalczyków odbyła się w dniach 15-18 października. Goście odwiedzili dwa miasta – Kraków oraz Nowy Sącz i tam właśnie zorganizowane były spotkania z polskim biznesem. Przedstawiciele firm z Polski i Senegalu prowadzili bezpośrednie rozmowy i poznawali swoje oferty. Wiele z tych nowo nawiązanych relacji prawdopodobnie zaowocuje kontraktami w przyszłości.
Organizatorem wydarzenia były: Krakowski Park Technologiczny i Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego (MARR). Misja gospodarcza Senegalczyków zorganizowana była w ramach projektu „Power up your Business in Małopolska 2” współfinansowanego przez Unię Europejską. Program jest skierowany do małych i średnich firm z rejonu Małopolski, które chciałyby rozwijać eksport. Wśród przedsiębiorstw z polskiej strony były także te, które reprezentują branżę stolarki otworowej.
Jak tłumaczy przedstawiciel MARR, wstęp na spotkania był otwarty, mogła się pojawić na nich każda z firm, zainteresowana współpracą z Senegalczykami. Agencja na razie nie chce podawać nazw producentów, którzy wzięli udział w konsultacjach, jednak zaznacza, że nie były to duże zakłady, a małe i średnie przedsiębiorstwa, które należy wspierać w ich ekspansji na zagraniczne rynki.
Senegalscy przedsiębiorcy byli zainteresowani szeroką ofertą polskich producentów. Co to oznacza? Przykładowo firma, zajmująca się budową domów, prowadziła rozmowy z producentem okien, drzwi, ale też z dostawcami materiałów wykończeniowych. Dlatego przedstawiciel jednej, senegalskiej firmy miał szanse rozpocząć współpracę z kilkoma polskimi przedsiębiorstwami.
Warto tu zauważyć, że jeśli chodzi o Senegal jako rynek eksportowy, to ten kraj już od pewnego czasu cieszy się zainteresowaniem wśród branży stolarki otworowej. W stolicy, Dakarze powstał salon z polskimi oknami i drzwiami, gdzie znajdują się produkty firm: Erkado, Klimas Wkręt-Met czy Okna Konieczny. Ten rozwój handlu jest także wspierany przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) w Dakarze. Jak się okazuje, do PAIH zwraca się ostatnio kilkanaście firm tygodniowo z zapytaniami o charakterze handlowym.
Tagi
Dakareksport okienErkadoKlimas Wkręt-MetKrakowski Park TechnologicznyMałopolska Agencja Rozwoju RegionalnegoSenegalZobacz również
IV Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacji Grupy Aliplast już w maju
Już 24 maja 2025 roku odbędzie się IV Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej organizowany przez Fundację Grupy Aliplast.
MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój
Targi MADE Expo 2025 odbędą się w dniach 19–22 listopada 2025 roku, w centrum wystawienniczym Fiera Milano Rho w Mediolanie. "Forum Branżowe" objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.
Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025
Rozpoczęły się dwutygodniowe targi Arbonia Next2025, w których Grupa prezentuje swoje rozwiązania dostawcom, dystrybutorom oraz klientom. Tuż przed wydarzeniem Grzegorz Białczak, zarządzający Arbonią w Europie Środkowo-Wschodniej, został członkiem zarządu Invado.