Grupa Renolit ogłosiła strategiczne zmiany w swojej jednostce biznesowej Roof & Water Care. Firma zdecydowała o sprzedaży francuskiego zakładu Renolit Ondex na rzecz amerykańskiego holdingu American Industrial Acquisition Corporation (AIAC). Jednocześnie poinformowała o zamknięciu włoskiego zakładu Renolit Tecno Imac w Rzymie. Decyzje te wpisują się w realizację strategii konsolidacji i koncentracji na kluczowych segmentach działalności Grupy.

Zmiana właścicielska i optymalizacja portfolio
Renolit Ondex S.A.S., z siedzibą w Chevigny-Saint-Sauveur w regionie Dijon, specjalizuje się w produkcji pokryć dachowych i elewacyjnych z tworzyw sztucznych oraz komponentów dla rynku DIY (sprzedaż głównie w marketach budowlanych). Spółka zatrudnia ok. 100 osób, częścią grupy była od 2006 roku.
Nabywcą przedsiębiorstwa jest American Industrial Acquisition Corporation (AIAC). To międzynarodowa grupa przemysłowa posiadająca 82 zakłady w 24 krajach. AIAC specjalizuje się w przejęciach zakładów produkcyjnych i dystrybucyjnych od dużych korporacji przemysłowych, zazwyczaj w celu ich dalszego rozwoju jako niezależnych jednostek.
Proces formalnej konsultacji z pracownikami, wymagany przez prawo francuskie, rozpoczął się 1 lipca 2025 r. i ma zakończyć się najpóźniej do końca sierpnia. Po jego zakończeniu nastąpi podpisanie umowy kupna.
Tak te decyzje skomentował Karsten Jänicke, CEO Renolit Group.
Strategia One Renolit 2025 zakłada osiągnięcie pozycji w pierwszej trójce na kluczowych rynkach. Choć Renolit Ondex S.A.S. rokuje stabilny rozwój, nie widzimy dla niej perspektyw na pozycję lidera. Dodatkowo, nie udało się zrealizować znaczących synergii pomiędzy Ondex, Tecno Imac i resztą grupy Renolit. Dlatego podjęliśmy decyzję o sprzedaży zakładu we Francji i zamknięciu zakładu we Włoszech.
Koniec działalności Renolit Tecno Imac
Równolegle Rrenolit ogłosił zamknięcie zakładu Rrenolit Tecno Imac w Rzymie, zatrudniającego 13 osób. Jednostka ta została przejęta przez Grupę w 2018 roku w ramach próby ekspansji w segmencie DIY. Z czasem jednak zasadnicza część produkcji została przeniesiona do Francji. W Rzymie pozostały tylko operacje magazynowe, sprzedażowe i częściowa produkcja na potrzeby południowych Włoch.
Zarząd firmy podkreślił, że decyzja o zamknięciu włoskiej lokalizacji była trudna, lecz konieczna – zarówno z powodu braku synergii z pozostałymi jednostkami Grupy, jak i w kontekście aktualnej strategii rozwoju. Firma zapewnia, że pracownicy otrzymają pełne wsparcie w procesie przejścia do nowej ścieżki zawodowej.
„Z żalem podejmujemy tę nieuniknioną decyzję i z całego serca dziękujemy naszym włoskim pracownikom za ich zaangażowanie. Dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić im najlepsze możliwe wsparcie” – powiedział Renaat Demeulemeester, dyrektor generalny jednostki Roof & Water Care.
Zobacz również
Niepokój wokół Eko-Okien. Pracownicy alarmują o cięciach świadczeń i możliwym zamknięciu fabryki
Pracownicy Eko-Okien alarmują o wstrzymaniu premii i zwolnieniach. Firma milczy, a sytuacja finansowa budzi coraz więcej pytań.
Dovista przejmuje francuskiego producenta okien
Przejęcie zaplanowane przez Dovistę jest już drugim takim wydarzeniem dla spółki w roku 2025. Europejski dostawca stolarki rozpoczął rozmowy z firmą Tryba.
Nowości produktowe w branży stolarki – przegląd czerwiec 2025
Prezentujemy nowości produktowe czerwca 2025. Producenci wprowadzili do oferty m.in. nowe okna aluminiowe i z PCW, panele drzwiowe i pergole.