Rekordowy rok dla Drutexu

Red.: |Data publikacji:

W najnowszym zestawieniu Forbesa największych firm prywatnych w Polsce bytowski Drutex znalazł się w pierwszej czterdziestce. Tegoroczne wyniki spółki sprawią zapewne przesunięcie się tej firmy w górę rankingu, gdyż jej przychody wzrosną o jedną trzecią. Ubiegłoroczne zamknęły się kwotą 1,19 mld zł oraz wynikiem EBIT w wysokości 162 mln zł.

Ten sezon wydaje się być niezwykle udany dla Drutexu, który już po I półroczu informował o wzroście sprzedaży o 28 proc. Po trzech kwartałach wskaźnik ten wzrósł nawet do 30 proc., a jak poinformowała wiceprezes spółki, pani Kamila Newlin-Łukowicz, już po wrześniu przychody przekroczyły granicę miliarda złotych. Zapowiadany na ten rok poziom 1,3 mld zł przychodów wydaje się być niezagrożony. Tym bardziej, że firmie udało się zgromadzić duże zapasy profili aluminiowych, a ślusarka stanowi już o 15 proc. sprzedaży bytowskiego przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę fakt, że Drutex samodzielnie ekstruduje profile, sam zespala pakiety szybowe, to zapewne i marża z ich produkcji wpłynie bardzo korzystnie na tegoroczne wyniki. Przypomnijmy, że w ub. roku wypracowany zysk netto sięgnął wartości 115 mln zł.

A przecież firma Leszka Gierszewskiego ciągle inwestuje w moce produkcyjne, logistykę i magazyny. W ciągu dwóch ostatnich lat wydała na to 230 mln zł, w tym roku inwestycje pochłonęły już 70 mln zł, a do końca roku zakupy nowych aut i nowych maszyn pochłoną jeszcze kolejne 30 mln zł. W tej chwili trwają przygotowania do budowy naprzeciwko dotychczasowego zakładu nowej hali produkcyjnej o powierzchni 7,5 hektara. Prace budowlane ruszą tu na wiosnę, a kosztorys tej budowy oszacowany jest na 500 mln zł. W planach jest również budowa kolejnej, tym razem dwupoziomowej hali, która na górnej kondygnacji pomieści produkcję, a na dolnej magazyn. Takiemu rozwiązaniu sprzyja teren w sąsiedztwie bytowskiej fabryki, którego obniżenia sięgają kilkunastu metrów. Ta inwestycja jest na razie w fazie projektowania, ale w założeniach nowa hala ma mieć wymiary 420×80 m, co daje łączną powierzchnię obydwu kondygnacji ponad 6,5 hektara.

Rok 2021 Drutex kończy bardzo dobrymi wynikami finansowymi i bardzo rozbudowanym programem inwestycyjnym. Zmierza on do podwojenia mocy produkcyjnych zakładu, bo na tyle opiewa, jak twierdzi Leszek Gierszewski, potencjał zapytań, jakie spływają do firmy. A że magazyny materiałów do produkcji zapełnione są w Drutexie ponoć „po sufit”, to dzięki nowym mocom zniknie ostatnia przeszkoda do dalszego, dynamicznego rozwoju sprzedaży, która tutaj w 80 już procentach realizowana jest na rynkach zagranicznych. Nasza prognoza dla tej spółki, przekroczenia 2,6 mld zł przychodów w roku 2025 pozostaje więc jak najbardziej aktualna.

Zobacz również

Coraz bliżej do targów Fensterbau Frontale

Coraz bliżej do targów Fensterbau Frontale

Niedługo w Norymberdze rozpoczną się targi Fensterbau Frontale. Wydarzenie ma miejsce co dwa lata i towarzyszą mu targi Holz-Handwerk.

Deceuninck skończył trudny rok z zyskiem

Deceuninck skończył trudny rok z zyskiem

Deceuninck podsumował rok. Firmie udało się wypracować dobry wynik operacyjny, mimo spadków wartości sprzedaży.

Największe, globalne firmy stolarkowe w Polsce

Największe, globalne firmy stolarkowe w Polsce

Poznaliśmy właśnie listę 50 globalnych, polskich firm. Wśród nich siedem należy do branży stolarki otworowej.

1