Ostrożny optymizm Grupy VKR po rekordowych zyskach

Red.: |Data publikacji:

Duński holding VKR ostrożnie, aczkolwiek wciąż optymistycznie patrzy na obecny sezon. W roku 2021 odnotował rekordowe zyski. Udało się je osiągnąć mimo wielu trudności związanych z pandemią.

Grupa VKR, do której należą m.in. Velux, Dovista czy O.H. Industri poinformowała o wynikach handlowych za 2021. Był to dla niej rekordowy rok pod kątem zysków, na które wpłynęły wzrost organiczny i akwizycje. W 2021 roku obroty VKR wyniosły 26,1 mld koron duńskich (ok. 16,5 mld zł) w porównaniu do 22,61 w roku 2020 (ok. 14,3 mld zł), co oznacza wzrost o ponad 15,4 proc.

VKR obliczył, że 9,.4 proc. w obrocie to efekt wzrostu organicznego, a 6 proc. do wyniku dołożyły się akwizycje. Zysk operacyjny w 2021 roku wyniósł 4,8 mld koron (ok. 3 mld zł) i był on na podobnym poziomie, co w 2020 r. Znacząco poprawił się zysk netto, w minionym roku była to kwota 4,99 mld koron (ok. 3,16 mld zł) w stosunku do 3,7 mld koron (2,34 mld zł) w roku 2020.

Firmy należące do VKR wypracowały bardzo dobre wyniki finansowe, mimo wielu trudności na rynku. Mowa tu przede wszystkim o problemach związanych z dużym poziomem infekcji u pracowników i przestojami w pracy spowodowanymi COVID-19. Kolejnymi efektami pandemii były globalne zaburzenia w łańcuchu dostaw, a także opóźnienia w transporcie i rosnące ceny surowców do produkcji.

Dla Grupy miniony rok był niezwykle ważny, bo jedna z firm – Dovista stała się największym producentem oferującym okna pionowe w Europie, w 2021 roku niemal podwoiła swoją wielkość. Firma osiągnęła to dzięki przejęciu Weru, producenta okien z Niemiec, pisaliśmy o tym TUTAJ. Także transakcja przejęcia segmentu okien z Arbonii została zatwierdzona przez urzędy ochrony konkurencji, więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Mads Kann-Rasmussen, prezes VKR prognozuje sytuację na rynku w tym roku:

Chociaż nasze oczekiwania na rok 2022 są obarczone pewną niepewnością, jesteśmy ostrożnymi optymistami. W nadchodzących latach spodziewamy się kontynuacji rozwoju w branży budowlanej i popytu na remonty domów. Ponadto VKR Holding będzie nadal koncentrować się na możliwych przejęciach zarówno w naszych obecnych obszarach działalności, jak i w nowych. Jednak potencjalny wpływ wojny w Ukrainie na gospodarkę światową, ceny energii i inflację może oddziaływać zarówno na koszty, jak i na popyt w 2022 roku. Bardzo uważnie śledzimy tę tragiczną sytuację.

 

Zobacz również

Kraje unijne mogą więcej – nowa dyrektywa EPBD

Kraje unijne mogą więcej – nowa dyrektywa EPBD

Rada Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdziła 12 kwietnia nową wersję dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej budynków (EPBD).

Okno-Pol, Yawal i Krispol z nowymi showroomami

Okno-Pol, Yawal i Krispol z nowymi showroomami

Branża informuje o otwarciach kolejnych showroomów, tym razem są to Yawal, Okno-Pol i Krispol, którzy w SoMe pochwalili się nowymi salonami.

Napędy do stolarki i osłon pod kontrolą Unii Europejskiej

Napędy do stolarki i osłon pod kontrolą Unii Europejskiej

Unia Europejska podejmuje kolejne działania związane z energooszczędnością budynków. Już od 9 maja 2025 r. wejdzie z życie odpowiednie rozporządzenie.

1