Raport finansowy Soudala za rok 2024 podkreśla, że ten okres był dla firmy rekordowy. Duże były nie tylko przychody, ale też EBIDTA oraz kwoty przeznaczone na inwestycje.

Rok 2024 był dla Soudala rekordowy pod względem wyników
Jak podkreśla Soudal w swoim rocznym raporcie finansowym, rok 2024 był kolejnym rekordowym. Wzrost wyniósł 125 mln euro, czyli 9,3 proc. rok do roku. Przełożyło się to na całkowite przychody w wysokości 1,468 mld euro. EBITDA wyniosła 132 mln euro. Pozwoliło to na przeprowadzenie inwestycji kosztujących 168 mln. Soudal planuje w 2025 roku przekroczyć próg 1,5 mld euro przychodów.
Porównując opublikowane dane w odniesieniu r/r zysk operacyjny w roku 2024 osiągnął wartość 1,382 mld euro wobec 1,262 mld w roku 2023. Wynik działalności operacyjnej wyniósł 84,524 mln euro, podczas gdy rok wcześniej było to 78,019 mln.
Druga połowa roku była dla spółki nieco gorsza z powodu ogólnego spowolnienia w sektorze budowlanym, głównie w Europie Zachodniej i Turcji. Jak podają analitycy w raporcie finansowym, pomimo to wzrost wolumenu we wszystkich kategoriach produktów wyniósł 10 proc. Przy tym szczególnie wysoki był w głównych kategoriach produktów: hybrydach i uszczelniaczach poliuretanowych.
Spółka rozwija się poprzez akwizycje
Jak podaje Soudal również w roku 2024 spółka dokonywała przejęć. Na początku 2024 r. sfinalizowała przejęcie włoskiej firmy Durante Adesivi i jak podkreśla, było to największe przejęcie w historii spółki. Z kolei po akwizycji Sharp Chemical jest obecna także w Japonii. Kolejne międzynarodowe przejęcie będzie miało miejsce w Arabii Saudyjskiej, być może już w tym roku.
W tej chwili – jak czytamy w raporcie finansowym – firma ma łącznie 82 oddziały, a produkcja odbywa się w 31. W Polsce działają dwa zakłady w Pionkach, gdzie wytwarzane są uszczelniacze (pianki oraz kleje) oraz w Białymstoku (taśmy – membrany).
Jak podkreśla Vic Swerts, założyciel i prezes Soudala:
W przeszłości 100 proc. naszych produktów wytwarzaliśmy w Belgii, ale do końca 2024 roku tylko 43 proc. naszej międzynarodowej produkcji miało miejsce w tym kraju. W nadchodzących latach będziemy nadal inwestować w zakłady produkcyjne za granicą. Produkując blisko naszych rynków, nie tylko zmniejszamy wpływ transportu na środowisko, ale także jesteśmy w stanie lepiej reagować na lokalne wymagania.
Zobacz również
Akwizycje ogłosiły firmy Profine, Hörmann oraz Dormakaba
Akwizycje rozszerzające portfolio firm ogłosiły ostatnio Profine, Hörmann oraz Dormakaba. Ponadto Dormakaba sprzedała jeden ze swoich podmiotów.
Pracownicy pytają, zarząd uspokaja: Eko-Okna komentują reorganizację
Eko-Okna w piątkowe popołudnie zdecydowały się na publikację drugiego komunikatu dotyczącego aktualnej sytuacji w firmie. Jak podkreśla zarząd – celem jest „transparentna komunikacja i zdementowanie nieprawdziwych doniesień”.
Nowelizacja WT – konsultacje publiczne dobiegają końca
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie znajduje się właśnie na etapie konsultacji publicznych. Nowa wersja będzie obowiązywała od września 2026 r.