Producenci szkła szukają alternatywy dla gazu

Red.: |Data publikacji:

Podwyżki cen energii, a szczególnie gazu uderzają w dużym stopniu w producentów szkła. Firmy starają się znaleźć rozwiązania, by obniżyć koszty produkcji.

Brytyjski Pilkington, należący do koncernu NSG poinformował właśnie, że w swoim piecu do produkcji szkła w St. Helens wykorzystał stuprocentowe biopaliwo. Firma przez kilka dni opalała piec nowym paliwem, by przetestować alternatywne źródło energii w stosunku do gazu. Przez cztery dni udało się wytworzyć 165 tys. mkw. szkła float. Ponadto, dzięki nowej energii, emisja dwutlenku węgla była o 80 proc. niższa w stosunku do konwencjonalnego źródła energii.

Próba w brytyjskiej fabryce była wykonana w ramach programu prowadzonego przez organizacje branżowe. Projekt wart ponad 7 mln funtów ma wykazać, że gaz może być zastąpiony innym, niskoemisyjnym paliwem bez wpływu na jakość produktu. W St. Helens odbyły się już wcześniej udane próby wyprodukowania szkła z użyciem wodoru zamiast gazu ziemnego (szczegóły). To wszystko pokazuje, że alternatywne źródła energii są w tej branży już na bardzo zaawansowanym etapie. Przypomnijmy też, że w Polsce NSG zdecydowało się na zakup energii odnawialnej, wytwarzanej z energii wiatrowej. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Natomiast koncern AGC w lutym poinformował, że planuje zamknąć dwa swoje zakłady w Europie – w Niemczech (w Wegberg) i Belgii (w Fleurus). Są to zakłady, które wytwarzają szyby,  przeznaczoneprzede wszystkim na rynek motoryzacyjny. Koncern informuje, że decyzja o zamknięciu zakładów wynika ze spadku rentowności produkcji szyb samochodowych. Sytuację na rynku pogorszyły w tym roku także rosnące ceny energii i surowców. AGC zakłada, że ta reorganizacja wpłynie na zmniejszenie strat finansowych w latach 2022-2023. Stopniowe zamykanie zakładów w Niemczech i Belgii potrwa do 2023 r.

 

Zobacz również

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro boleśnie odczuwa spadek koniunktury na rynku budowlanym. Mniejsza ilość zamówień powoduje, że firma nie ma obecnie pracy dla wszystkich pracowników.

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

Jak poinformowała nas firma Sun Winner, w okresie letnim znacznie zwiększyła się dynamika hurtowej sprzedaży pergoli. Przedsiębiorstwo z Łomży zakłada, że w tym roku uda mu się znacznie poprawić wyniki w porównaniu z sezonem 2021.

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

W ostatnim tygodniu naszego konkursu Mecenas Sportu na fotelu absolutnego lidera rozsiadł się zawierciański klub siatkówki Aluronu. Kibice tej drużyny oddali niemal 3 700 głosów.

1