Pracownik etatowy, któremu zdarzy się wypadek w pracy, może ubiegać się o odszkodowanie. A co, jeśli wypadkowi ulegnie zleceniobiorca?
Co to jest wypadek przy pracy zleceniobiorcy?
Art. 3 ust. 3 pkt 6 ustawy wypadkowej
Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego z danego tytułu podczas wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kc stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.
Jak należy postąpić w razie wypadku przy pracy?
Jeżeli zleceniobiorca podczas wykonywania czynności zgodnie z podpisaną umową zlecenia doznał urazu wskutek nieszczęśliwego wypadku przy pracy musi zgłosić to osobiście do Zleceniodawcy.
Zleceniodawca w ciągu 14 dni od otrzymania powiadomienia o zdarzeniu musi podjąć określone działania w ramach postępowania powypadkowego, tzn. powołać komisję powypadkową, ustalić okoliczności i przyczyny wypadku poprzez dokonanie oględzin miejsca wypadku, przesłuchanie świadków wypadku, przesłuchanie poszkodowanego, jeśli pozwala na to stan jego zdrowia i zebranie innych dowodów dotyczących wypadku.
W razie gdy wypadek przy pracy zleceniobiorcy jest wypadkiem ciężkim lub śmiertelnym, zleceniodawca jest również zobowiązany do poinformowania o tym fakcie inspektora pracy oraz prokuratora, właściwych ze względu na siedzibę pracodawcy.
Czy zleceniobiorcy należy się świadczenie z tytułu wypadku?
Zleceniobiorca, który jest zgłoszony do ZUS z tytułu umowy zlecenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych otrzyma w razie wypadku zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, nawet jeśli nie jest zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
Świadczenia takiego nie otrzyma zleceniobiorca, który nie ma obowiązku być zgłoszony do ZUS tj. student d 26 r. ż. lub osoba, która ma inny tytuł podlegania ubezpieczeniom społecznym i od umowy cywilno-prawnej opłacana jest tylko obowiązkowa składka zdrowotna.
Zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego nie otrzyma ubezpieczony, jeżeli wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, nawet gdy zostanie zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego.
Świadczenie nie przysługuje również jeśli ubezpieczony, który będąc w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.
Czytaj również: Wypadek przy pracy zdalnej