Wojna w Ukrainie dodatkowo pogłębiła problemy na rynku surowców oraz komponentów wykorzystywanych do produkcji stolarki. Coraz więcej producentów nie tylko wydłuża terminy dostaw, ale też podnosi ceny, przez co odnotowują zwiększoną liczbę zamówień od partnerów handlowych, którzy chcą zdążyć zamagazynować się przed podwyżkami.
Jednym z największych wyzwań sezonu 2021 był niedobór na rynku materiałów wykorzystywanych do produkcji stolarki oraz ich dynamiczny wzrost cen. Ten sezon nie zapowiada się niestety lepiej. Atak Rosji na Ukrainę w dniu 24 lutego pogłębił wspomniane problemy, co odczuwa też niestety branża stolarki otworowej. Niedawno pisaliśmy o tym, że największe perturbacje występują w przypadku stali, w przypadku drewna problemy powinny być znacznie mniejsze, a na rynku aluminium powinniśmy się spodziewać tylko przejściowych zawirowań (szczegóły). W naszym serwisie poruszaliśmy również kwestię producentów profili stalowych do stolarki, którzy określają obecną sytuację na rynku jako bardzo trudną. Ceny rosną tak szybko, że trudno jest im realizować plany działania, a firmy stale muszą reagować na bieżącą sytuację (pisaliśmy o tym TUTAJ).
Stalprodukt, który poprzedni sezon zalicza do bardzo udanych (więcej…) poinformował niedawno, że w związku z wojną w Ukrainie doszło do zakłóceń lub wręcz przerwania łańcuchów dostaw komponentów, w szczególności stali oraz aluminium. Wpłynęło to na dostępność profili aluminiowych, przeznaczonych do niektórych modeli drzwi. Wydłużyło to terminy realizacji zamówień na ościeżnice aluminiowe i naświetla do drzwi o grubości 85 mm. Realizacja zamówień na ościeżnice będzie możliwa w terminie od 1 maja 2022 r., a na naświetla dopiero 15 lipca 2022 r.
Przed podobnymi wyzwaniami stanęła też firma Wiśniowski, która poinformowała o podjęciu niezbędnych działań, mających na celu utrzymanie odpowiedniego poziomu zapasów materiałowych. Firma podkreśla jednak, że wysiłki te mogą okazać się niewystarczające w obecnej sytuacji. Dobrym przykładem problemów, z jakimi zmagają się producenci jest sytuacja Wiśniowskiego z drzwiami płaszczowymi. Okazuje się, że po ogłoszeniu przez firmę w lutym tego roku podwyżek na te produkty, w ciągu dwóch tygodniach spłynęła liczba zamówień na te drzwi odpowiadające 1/3 rocznego poziomu sprzedaży tych produktów. Przekracza to stan zapasów materiałowych producenta z siedzibą w Wielogłowach, dlatego będzie możliwość wyprodukowania tylko części zleceń. Innym problemem okazuje się dostępność, a w zasadzie jej brak w przypadku automatyki do niektórych modeli bram przemysłowych. Dlatego Wiśniowski zmuszony jest do odwołania wstrzymać możliwość składania zamówień te produkty.
Pol-Skone przekazało z kolei swoim partnerom handlowym informację, że firma jest zmuszona o zmiany cen niektórych grup asortymentowych. Decyzję tę argumentuje podwyżkami cen surowców (m.in. MDF, drewna, stali, aluminium, klejów, szkła, farb, lakierów, opakowań, folii) oraz niestabilnym kursem walut. Planowana zmiana cen ma wynieść średnio ok. 7-10 proc.
Tagi
ceny aluminiumceny stalikomponentypodwyżkiPOl-SkoneStalproduktterminy dostawUkrainaWiśniowskiwojnaZobacz również
BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)
W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.
Targi BAU 2025 rozpoczęte
Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.
Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online
Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...