Polska potęgą w eksporcie stolarki

Red.: |Data publikacji:

Wartość polskiego eksportu stolarki w 2021 r. wyniosła 3 mld euro i nasz kraj jest liderem w światowym eksporcie stolarki z PCW i drewnianej. Takie dane zaprezentował Polski Instytut Ekonomiczny.

W zeszłym roku polskie firmy sprzedały za granicę okna i drzwi o wartości 3 mld euro i udział Polski w światowym eksporcie wyniósł 16,1 proc. To więcej o 1,54 punkt procentowy w stosunku do 2020 r. i o 2,4 punkt procentowy w stosunku do 2019 r. Takie dane zebrał Polski Instytut Ekonomiczny opierając się na statystykach przygotowywanych przez ITC Trading Economics. Eksperci podliczyli także, że od 2004 r. eksport polskiej stolarki zwiększył się 10-krotnie.

Załadunek stolarki przeznaczonej na eksport do Australii, fot.: Pagen

W zeszłym roku polscy producenci najwięcej sprzedali za granicą okien z PCW, w tym segmencie udział w światowym eksporcie wynosi 36,2 proc. Na drugim miejscu są okna drewniane, w tym wypadku udział w światowym eksporcie wynosi 28 proc. W dziale ślusarki aluminiowej Polska zajmuje drugą pozycję po Chinach i ma udział w eksporcie 9,2 proc. W przypadku drzwi drewnianych zajmujemy trzecią pozycję po Chinach i Brazylii z udziałem w rynku 8,3 proc. Natomiast zajmujemy ósme miejsce w światowym rankingu największych eksporterów w przypadku produktów ze stali, tu udział Polski w rynku wynosi 4,1 proc.

Fot.: Drutex

Wartość eksportu stolarki w 2021 r. była wyższa o 24 proc. w stosunku do 2020 r. Największy udział w sprzedaży, bo 50-procentowy stanowiły okna i drzwi tworzywowe, firmy sprzedały te produkty za 1,5 mld euro. Analitycy porównali także, że w 2021 r. eksport stolarki z PCW był wyższy o 28 proc. w stosunku do roku 2020. Z kolei wartość eksportu okien drewnianych wyniosła 584,4 mln euro i był to wynik wyższy o 11 proc. w stosunku do 2020 r., przy czym w wypadku drzwi drewnianych wartość sprzedaży to 328,7 mln euro, jednak tu odnotowany został znacznie wyższy wzrost sprzedaży – o 34 proc. Jeśli chodzi o okna i drzwi aluminiowe to wartość eksportu wynosi 414,2 mln euro, co stanowi wzrost o 27 proc. w porównaniu z danymi z 2020 r.

Jakie kraje kupują polskie okna i drzwi? Największymi odbiorcami są państwa z Unii Europejskiej oraz Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Wśród unijnych krajów najwięcej sprzedawanej polskiej stolarki jest w Niemczech, potem we Francji, Włoszech, Belgii, Holandii, Czechach, Słowacji i Szwecji.

Analitycy podsumowali także dane na temat pierwszego kwartału. Opierając się na danych z Głównego Urzędu Statystycznego wartość eksportu wyniosła 867 mln euro i była wyższa o 34 proc. w stosunku do pierwszych trzech miesięcy z 2021 r. Jednak tu należy uwzględnić wzrost cen, który znacząco wpłynął na wzrost wyników ze sprzedaży.

Podobne dane na temat eksportu przedstawiło wyspecjalizowane w danych z rynku stolarki Centrum Analiz Branżowych. Pisaliśmy o tym w artykule poniżej:

Polska może zostać światowym liderem eksportu stolarki!

Zobacz również

Globalny rynek systemów fasadowych z tendencją wzrostową

Globalny rynek systemów fasadowych z tendencją wzrostową

Wartość globalnego rynku systemów fasadowych ma w 2033 roku wynieść 630 mld dol, przy rocznym wzroście na poziomie 5,8 proc.

Eko-Okna i Classen zapłaciły miliony podatku CIT

Eko-Okna i Classen zapłaciły miliony podatku CIT

Eko-Okna i Classen należą do największych firm w regionie i jednocześnie największych podatników. Firmy zapłaciły CIT liczony w milionach.

NSG notuje wzrost przychodów

NSG notuje wzrost przychodów

NSG podliczył półrocze swojego roku finansowego. Spółka odnotowała wzrost sprzedaży, także w segmencie szkła architektonicznego.

1