Zmiany w Polskiej Klasyfikacji Działalności

Autor: |Data publikacji:

PKD 2025 jest uaktualnioną wersją Polskiej Klasyfikacji Działalności. Obowiązuje ona od 1 stycznia bieżącego roku. Zawiera zmiany, które ujednolicają polską statystykę z obowiązującą w Unii Europejskiej.

PKD 2025 uwzględnia zmiany, jakie zostały dokonane w klasyfikacji Unii Europejskiej. Na poziomie unijnym odpowiednikiem PKD jest Statistical Classification of Economic Activities in the European Community (NACE). Prace nad ujednoliceniem klasyfikacji trwały od kilku lat i były konsultowane z krajami członkowskimi, w tym z Polską. Ostateczna wersja została przyjęta w maju 2022 r.

PKD 2025

Kody PKD 2025 dla branży budowlanej

Zmiany w klasyfikacji działalności mają wpływ na Klasyfikację Produktów według Działalności (CPA) na poziomie Unii oraz na poziomie krajowym na Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU).

Polska Klasyfikacja Działalności jest wykorzystywana do celów statystycznych, ewidencji i dokumentacji, rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Obowiązek opisywania swojego profilu działalności za pomocą kodów PKD dotyczy wszystkich branż. Tym samym musi się temu podporządkować również branża stolarki budowlanej.

W jakich dokumentach trzeba dokonać zmian

W związku z wejściem w życie PKD 2025 firmy zarejestrowane w Polsce muszą podjąć konkretne działania. Pojawia się konieczność przeklasyfikowania podmiotów gospodarczych dla potrzeb REGON – krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej – oraz KRS – Krajowego Rejestru Sądowego i Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zmiana klasyfikacji działalności jest też wymagana dla potrzeb rejestrów statystycznych (BJS). Zarówno nowa klasyfikacja PKD 2025, jak też klucze powiązań PKD 2007 – PKD 2025 zostały opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny.

PKD 2025 – okres przejściowy

Kody nowej klasyfikacji są od początku tego roku obowiązujące w odniesieniu do dwóch grup podmiotów. Pierwsza to firmy rozpoczynające wykonywanie działalności gospodarczej. Druga to firmy już działające według PKD 2007, które po 1 stycznia złożyły wniosek o zmianę wpisu w rejestrach CEIDG, KRS lub REGON. Dla innych podmiotów ustawodawca przewidział okres przejściowy. Zakończy się on 31 grudnia 2026 r.

Szczegółowe informacje dotyczące wprowadzonych zmian znajdują się w aktualnej wersji Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Zobacz również

Internorm z dwucyfrowym spadkiem sprzedaży w roku 2024

Internorm z dwucyfrowym spadkiem sprzedaży w roku 2024

Raport finansowy spółki Internorm wskazuje spadek sprzedaży w 2024 r. Jest to konsekwencja trwającej trudnej sytuacji gospodarczej w Europie. Rok 2023 zamknął się bowiem dla firmy niewielkim (1 proc.), ale jednak wzrostem.

Deceuninck przedstawił raport finansowy za rok 2024

Deceuninck przedstawił raport finansowy za rok 2024

Raport finansowy Grupy Deceuninck wskazuje na spadek sprzedaży. Pomimo to w roku 2024 zysk netto wzrósł.

Hella opublikowała raport finansowy za 2024 r.

Hella opublikowała raport finansowy za 2024 r.

Raport finansowy opublikowany przez firmę Hella prezentuje wyniki osiągnięte w roku 2024. Producent systemów przeciwsłonecznych przekroczył wielkość sprzedaży sprzed pandemii COVID.