PKD 2025 jest uaktualnioną wersją Polskiej Klasyfikacji Działalności. Obowiązuje ona od 1 stycznia bieżącego roku. Zawiera zmiany, które ujednolicają polską statystykę z obowiązującą w Unii Europejskiej.
PKD 2025 uwzględnia zmiany, jakie zostały dokonane w klasyfikacji Unii Europejskiej. Na poziomie unijnym odpowiednikiem PKD jest Statistical Classification of Economic Activities in the European Community (NACE). Prace nad ujednoliceniem klasyfikacji trwały od kilku lat i były konsultowane z krajami członkowskimi, w tym z Polską. Ostateczna wersja została przyjęta w maju 2022 r.
Kody PKD 2025 dla branży budowlanej
Zmiany w klasyfikacji działalności mają wpływ na Klasyfikację Produktów według Działalności (CPA) na poziomie Unii oraz na poziomie krajowym na Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU).
Polska Klasyfikacja Działalności jest wykorzystywana do celów statystycznych, ewidencji i dokumentacji, rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Obowiązek opisywania swojego profilu działalności za pomocą kodów PKD dotyczy wszystkich branż. Tym samym musi się temu podporządkować również branża stolarki budowlanej.
W jakich dokumentach trzeba dokonać zmian
W związku z wejściem w życie PKD 2025 firmy zarejestrowane w Polsce muszą podjąć konkretne działania. Pojawia się konieczność przeklasyfikowania podmiotów gospodarczych dla potrzeb REGON – krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej – oraz KRS – Krajowego Rejestru Sądowego i Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Zmiana klasyfikacji działalności jest też wymagana dla potrzeb rejestrów statystycznych (BJS). Zarówno nowa klasyfikacja PKD 2025, jak też klucze powiązań PKD 2007 – PKD 2025 zostały opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny.
PKD 2025 – okres przejściowy
Kody nowej klasyfikacji są od początku tego roku obowiązujące w odniesieniu do dwóch grup podmiotów. Pierwsza to firmy rozpoczynające wykonywanie działalności gospodarczej. Druga to firmy już działające według PKD 2007, które po 1 stycznia złożyły wniosek o zmianę wpisu w rejestrach CEIDG, KRS lub REGON. Dla innych podmiotów ustawodawca przewidział okres przejściowy. Zakończy się on 31 grudnia 2026 r.
Szczegółowe informacje dotyczące wprowadzonych zmian znajdują się w aktualnej wersji Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Zobacz również
Jeld-Wen zakończył trzeci kwartał 2024 r. spadkami
Holding Jeld-Wen z siedzibą w Charlotte w Karolinie Północnej (USA) przedstawił wyniki finansowe. Obejmują one trzeci kwartał roku obrotowego. Dla spółki zakończył się on 28 września 2024 r.
Selektywna zbiórka szkła
Selektywna zbiórka szkła została opisana w nowych przepisach. Obowiązują one od początku 2025 roku. Jednak szkło stanowiące odpad budowlany wymaga szczególnie starannej selekcji.
Grupa Kęty na rok 2025 przewiduje niewielkie wzrosty
Grupa Kęty w bieżącym roku powinna osiągnąć wzrosty zarówno wyników finansowych, jak i operacyjnych. Tak wynika z prognozy przedstawionej przez zarząd Grupy Kęty spółki.