Okna dachowe już redukują zatrudnienie

Red.: |Data publikacji:

Najnowsza sonda redakcyjna, przeprowadzona wśród dystrybutorów okien i drzwi pokazuje różnorodność ocen obecnej sytuacji sprzedażowej. Opinie dzielą się mniej więcej pół na pół. Podczas gdy jedni dilerzy mówią o „zawaleniu” robotami montażowymi, o tyle inni łapią pracę z dnia na dzień.

Wszyscy jednak zgodnie zauważają, że o ile z zapytaniami nie jest jeszcze źle, o tyle podpisywanie umów zdarza się coraz rzadziej. Są również tacy, którzy twierdzą, że klientów odwiedzających ich salony jest o połowę mniej niż w ub. roku.  Mniej zamówień spływa również do producentów stolarki, a to powoduje, że plany produkcyjne robią się coraz krótsze. Coraz więcej firm rozważa redukcję zatrudnienia.

Z powodu spadku popytu na rynku europejskim Velux ograniczył tydzień pracy w fabryce w Gnieźnie do 4 dni. Jak przekazał dyr. Robert Purol ma to na celu dopasowanie możliwości produkcyjnych do aktualnej sytuacji. Firma stara się chronić pracowników przez zwolnieniami, ale nie uda się uchronić wszystkich. „Obecnie, mając na uwadze funkcjonowanie firmy w perspektywie długoterminowej, musieliśmy niestety podjąć decyzję o redukcji. Została ona skonsultowana ze związkami zawodowymi, poinformowaliśmy o niej również pracowników” — dodał.

Nie lepiej dzieje się też u innego producenta okien dachowych. Spadki zamówień dostrzega również wiceprezes Fakro, Paweł Dziekoński, widząc ich przyczynę w coraz wyższych kosztach budowy i coraz droższych i trudno dostępnych kredytach. Nie widząc przesłanek do poprawy tego stanu rzeczy producent z Nowego Sącza także dostosowuje strukturę zatrudnienia do spodziewanej sytuacji rynkowej: nie planuje jakichś większych zwolnień, ale w miesiącach wakacyjnych dokonał już pewnych korekt, skracając czas pracy i nie przedłużając części umów. „Spodziewamy się, że na inflację, która już dzisiaj jest problemem, nałoży się bezrobocie, co pogorszy znacznie sytuację na rynku” – powiedział dyr.Dziekoński w rozmowie z jednym z portali internetowych.

Nowy drapacz chmur w systemach ALUPROF

Spadek zamówień od klientów indywidualnych oraz developerów zauważa również Tomasz Grela, szef Aluprofu i członek zarządu Grupy Kęty. Ale widzi jednocześnie wzrost zainteresowania projektami w obiektach biurowych oraz związanych z przetargami publicznymi. Jest więc nadzieja. „Trudno będzie utrzymać trendy i wszystkie korzystne uwarunkowania, które nas dotknęły w pierwszym półroczu” – mówi dyr. Warpechowski, inny członek zarządu Grupy. Dodaje jednak, że „Nie ma żadnego „tsunami” – wracamy do poziomu dobrych, budżetowych wyników”.

Podobnie jak dilerzy, również producenci w różny sposób postrzegają obecną sytuację, z różnymi skutkami ich ona dotyka. Na ogół dostrzegają, że znajdujemy się w okresie przejściowym, kiedy to korzystamy jeszcze ze skutków okresu koniunktury na wyroby stolarki, ale też zaczynają do nas już docierać sygnały nadchodzącego spowolnienia. Jako pierwsi odczuwają to producenci okien dachowych, które sprzedają się przede wszystkim w nowym budownictwie. Opinie o spodziewanym spowolnieniu powtarzają się na łamach wrześniowego wydania miesięcznika Forum Branżowe, gdzie kilkunastu czołowych menedżerów tej branży potwierdza informacje o doskonałym I półroczu tego sezonu. Wyrażają oni jednak również obawy o rozwój sytuacji w drugiej części roku i w sezonie kolejnym. Pocieszające w tym wszystkim jest, że potwierdzają na ogół swoje dobre przygotowanie na nadchodzące spowolnienie. Szczegóły tych opinii przeczytać można we wrześniowym wydaniu Forum Branżowe – zachęcamy do lektury.

Zobacz również

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Niemiecki producent maszyn poszerza portfolio po przejęciu

Weinig z siedzibą w Tauberbischofsheim (Niemcy), zawarł umowę z firmą Stähle-Hess, mieszczącą się w Reutlingen (Niemcy). Dzięki niej producent maszyn do obróbki drewna poszerza swoje portfolio produktów.

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

BRK Windows i Sonarol rozbudowują parki maszynowe

Prez-Met dostarcza od wielu miesięcy nowe maszyny do BRK Windows na Pomorzu. Firma także dostarcza maszyny do Sonarolu.

1