Nowatorska fasada grzewczo-chłodząca

Red.: |Data publikacji:

Nowatorski materiał, który stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Duke, może zmieniać swoją funkcję w zależności czy chcemy pochłaniać energię słoneczną czy ją odbijać. To może zrewolucjonizować rynek fasad.

"trybie chłodzenia"
„trybie chłodzenia”
"trybie ogrzewania"
„trybie ogrzewania”

 

Naukowcy wykazali, że materiał pochłania lub oddaje ciepło w zależności od tego, czy przepływa przezeń prąd. W „trybie ogrzewania” ciemnieje i pochłania padające promieniowanie. W „trybie chłodzenia” zamienia się w lustro weneckie. Odbija promieniowanie słoneczne i równocześnie oddaje  promieniowanie cieplne z powrotem na zewnątrz.

Materiał nie może być zastosowany w oknach, ponieważ nie jest przezroczysty. Będzie można wykorzystać go na elewacjach budynków. Materiał składa się z dwóch grafenowych elektrod pokrytych cienką warstwą złota. Pomiędzy nimi umieszczony został przezroczysty elektrolit.

Włączenie prądu płynącego w jednym kierunku ujawnia cząstki metalu na elektrodzie.  Jej powierzchnia pochłania wtedy zarówno światło, jak i podczerwień. Gdy kierunek prądu zmienia się na przeciwny, cząstki metalu chowają się z powrotem do przezroczystego elektrolitu i taka powierzchnia odbija światło. Natomiast podczerwień przepuszcza tylko w jedną stronę – co pozwala na ucieczkę ciepła. Przejście ze stanu odbijającego światło (czyli chłodzącego) do pochłaniającego promieniowanie (czyli ogrzewającego) trwa minutę do dwóch.

Jestem w stanie wyobrazić sobie, że ta technologia będzie wykorzystywana na elewacjach do pasywnego ogrzewania i chłodzenia. Znacząco zmniejszy to energię, którą zużywają współczesne systemy chłodzenia. Jestem pewien, że to obiecujący kierunek – powiedział Po-Chun Hsu z zespołu badawczego Uniwersytetu Duke. Póki co materiał jest w fazie prototypu.

NOWOŚCI Z DZIAŁU KOMPONENTY/TECHNOLOGIE:

Zobacz również

Okno jako system kontroli energii

Okno jako system kontroli energii

A gdyby okno było czymś więcej niż tylko taflą szkła, która wpuszcza światło do wnętrza lub pozwala cieszyć się widokami? A jeśli to samo okno byłoby zdolne do generowania energii na potrzeby ogrzewania bądź chłodzenia Twojego biura?

Innowacyjne szkło dla biurowców

Innowacyjne szkło dla biurowców

Pilkington stworzył SmartWindow – najnowocześniejszą technologię szklenia, która opiera się na czujnikach, mierzących dane, takie jak światło, jakość powietrza i temperatura.

Okna dynamiczne od Tynt Technologies

Okna dynamiczne od Tynt Technologies

Tynt Technologies zamierza zrewolucjonizować rynek okien w Stanach Zjednoczonych za pomocą technologii odwracalnego elektroosadzania metali, która da właścicielom domów możliwość zaciemnienia okien w ciągu kilku sekund, zwiększając komfort i efektywność energetyczną przy zachowaniu czystego i nowoczesnego wyglądu.

1