Nowatorski materiał, który stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Duke, może zmieniać swoją funkcję w zależności czy chcemy pochłaniać energię słoneczną czy ją odbijać. To może zrewolucjonizować rynek fasad.


Naukowcy wykazali, że materiał pochłania lub oddaje ciepło w zależności od tego, czy przepływa przezeń prąd. W „trybie ogrzewania” ciemnieje i pochłania padające promieniowanie. W „trybie chłodzenia” zamienia się w lustro weneckie. Odbija promieniowanie słoneczne i równocześnie oddaje promieniowanie cieplne z powrotem na zewnątrz.
Materiał nie może być zastosowany w oknach, ponieważ nie jest przezroczysty. Będzie można wykorzystać go na elewacjach budynków. Materiał składa się z dwóch grafenowych elektrod pokrytych cienką warstwą złota. Pomiędzy nimi umieszczony został przezroczysty elektrolit.
Włączenie prądu płynącego w jednym kierunku ujawnia cząstki metalu na elektrodzie. Jej powierzchnia pochłania wtedy zarówno światło, jak i podczerwień. Gdy kierunek prądu zmienia się na przeciwny, cząstki metalu chowają się z powrotem do przezroczystego elektrolitu i taka powierzchnia odbija światło. Natomiast podczerwień przepuszcza tylko w jedną stronę – co pozwala na ucieczkę ciepła. Przejście ze stanu odbijającego światło (czyli chłodzącego) do pochłaniającego promieniowanie (czyli ogrzewającego) trwa minutę do dwóch.
– Jestem w stanie wyobrazić sobie, że ta technologia będzie wykorzystywana na elewacjach do pasywnego ogrzewania i chłodzenia. Znacząco zmniejszy to energię, którą zużywają współczesne systemy chłodzenia. Jestem pewien, że to obiecujący kierunek – powiedział Po-Chun Hsu z zespołu badawczego Uniwersytetu Duke. Póki co materiał jest w fazie prototypu.
NOWOŚCI Z DZIAŁU KOMPONENTY/TECHNOLOGIE:
- INNOWACYJNE SZKŁO DLA BIUROWCÓW
- OKNA DYNAMICZNE OD TYNT TECHNOLOGIES
- POLSKA FIRMA MA PATENT NA EFEKTYWNIEJSZĄ PRODUKCJĘ SZKŁA
Zobacz również
Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów
Okno z szybą hydrożelową to jeden z najnowszych wynalazków w dziedzinie stolarki. Okazuje się, że jeśli chodzi o okna, to wciąż jest ogromne pole do innowacyjności.
Nadchodzi nowa era w produkcji szkła
Szkło może być produkowane w czysty, zielony sposób. Nowe szkło float zaprezentował właśnie Saint-Gobain, nad podobnym rozwiązaniem pracuje AGC.
Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym
Aluprof zaprezentował dachowy świetlik fotowoltaiczny, oparty na profilu MB-SR50N EI. Świetlik uzyskał klasyfikację odporności ogniowej REI30, co potwierdza najwyższą klasę technologiczną rozwiązania, które łączy w sobie funkcje bezpieczeństwa oraz fotowoltaiki bazującej na kropkach kwantowych.