Nowatorska fasada grzewczo-chłodząca

Red.: |Data publikacji:

Nowatorski materiał, który stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Duke, może zmieniać swoją funkcję w zależności czy chcemy pochłaniać energię słoneczną czy ją odbijać. To może zrewolucjonizować rynek fasad.

"trybie chłodzenia"
„trybie chłodzenia”
"trybie ogrzewania"
„trybie ogrzewania”

 

Naukowcy wykazali, że materiał pochłania lub oddaje ciepło w zależności od tego, czy przepływa przezeń prąd. W „trybie ogrzewania” ciemnieje i pochłania padające promieniowanie. W „trybie chłodzenia” zamienia się w lustro weneckie. Odbija promieniowanie słoneczne i równocześnie oddaje  promieniowanie cieplne z powrotem na zewnątrz.

Materiał nie może być zastosowany w oknach, ponieważ nie jest przezroczysty. Będzie można wykorzystać go na elewacjach budynków. Materiał składa się z dwóch grafenowych elektrod pokrytych cienką warstwą złota. Pomiędzy nimi umieszczony został przezroczysty elektrolit.

Włączenie prądu płynącego w jednym kierunku ujawnia cząstki metalu na elektrodzie.  Jej powierzchnia pochłania wtedy zarówno światło, jak i podczerwień. Gdy kierunek prądu zmienia się na przeciwny, cząstki metalu chowają się z powrotem do przezroczystego elektrolitu i taka powierzchnia odbija światło. Natomiast podczerwień przepuszcza tylko w jedną stronę – co pozwala na ucieczkę ciepła. Przejście ze stanu odbijającego światło (czyli chłodzącego) do pochłaniającego promieniowanie (czyli ogrzewającego) trwa minutę do dwóch.

Jestem w stanie wyobrazić sobie, że ta technologia będzie wykorzystywana na elewacjach do pasywnego ogrzewania i chłodzenia. Znacząco zmniejszy to energię, którą zużywają współczesne systemy chłodzenia. Jestem pewien, że to obiecujący kierunek – powiedział Po-Chun Hsu z zespołu badawczego Uniwersytetu Duke. Póki co materiał jest w fazie prototypu.

NOWOŚCI Z DZIAŁU KOMPONENTY/TECHNOLOGIE:

Zobacz również

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z szybą hydrożelową to jeden z najnowszych wynalazków w dziedzinie stolarki. Okazuje się, że jeśli chodzi o okna, to wciąż jest ogromne pole do innowacyjności.

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Szkło może być produkowane w czysty, zielony sposób. Nowe szkło float zaprezentował właśnie Saint-Gobain, nad podobnym rozwiązaniem pracuje AGC.

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Aluprof zaprezentował dachowy świetlik fotowoltaiczny, oparty na profilu MB-SR50N EI. Świetlik uzyskał klasyfikację odporności ogniowej REI30, co potwierdza najwyższą klasę technologiczną rozwiązania, które łączy w sobie funkcje bezpieczeństwa oraz fotowoltaiki bazującej na kropkach kwantowych.

1