Okna dynamiczne od Tynt Technologies

Red.: |Data publikacji:

Tynt Technologies zamierza zrewolucjonizować rynek okien w Stanach Zjednoczonych za pomocą technologii odwracalnego elektroosadzania metali, która da właścicielom domów możliwość zaciemnienia okien w ciągu kilku sekund, zwiększając komfort i efektywność energetyczną przy zachowaniu nowoczesnego wyglądu.

W obliczu zbliżającego się kryzysu klimatycznego Departament Energii USA uznał dynamiczne okna za produkt, który może zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych w USA nawet o 4 proc. rocznie. Kilka firm od dziesięcioleci pracuje nad dynamicznymi technologiami okien, jednak ich wysoki koszt, kiepski kolor i brak prywatności w stanie przyciemnionym sprawiły, że nie przyjęły się na rynku mieszkaniowym.

Potrzeby te może zaspokoić technologia odwracalnego elektroosadzania metali (RME):

Wykorzystując RME możemy zapewnić prawdziwie neutralny kolor i pełną prywatność przy niewiarygodnie niskich kosztach, spełniając jednocześnie indywidualne standardy projektowania domów i mając pozytywny wpływ na środowisko  – powiedział Ameen K. Saafir, dyrektor techniczny Tynt Technologies.

Szyby w technologii odwracalnego elektroosadzania metali (RME) mogą przełączać się ze stanu przezroczystego na nieprzezroczysty przez elektrolityczne osadzenie warstwy metalowej na przezroczystej elektrodzie i przełączać się z powrotem do stanu przezroczystego przez rozpuszczenie warstwy metalowej.

Mike_McGehee_Ameen_Saafir_Tynt_Technologies
Mike McGehee i Ameen Saafir

Profesor Mike McGehee, współzałożyciel i główny naukowiec Tynt Technologies, powiedział:

Pięć lat temu moja uniwersytecka grupa badawcza i ja zauważyliśmy, że prawie wszyscy zajmujący się dynamicznymi oknami używali zasadniczo tych samych materiałów, a zatem podlegali tym samym ograniczeniom. Zaczęliśmy od zera, a RME okazało się bardziej skuteczne, niż mogliśmy sobie wyobrazić. Odkryliśmy, że możemy wykonać okna o neutralnych kolorach o znacznie lepszym zakresie przepuszczalności światła i wiedzieliśmy, że nasz proces oparty na rozwiązaniach niskotemperaturowych może znacznie obniżyć koszty.

Dzięki pozyskaniu przez firmę 8,5 mln dol dofinansowania, prace nad rozwiązaniem przyspieszą i na początku przyszłego roku będzie już można prawdopodobnie zakupić okna w technologii RME.

Zobacz również

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z hydrożelem zmniejszy nagrzewanie się domów

Okno z szybą hydrożelową to jeden z najnowszych wynalazków w dziedzinie stolarki. Okazuje się, że jeśli chodzi o okna, to wciąż jest ogromne pole do innowacyjności.

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Nadchodzi nowa era w produkcji szkła

Szkło może być produkowane w czysty, zielony sposób. Nowe szkło float zaprezentował właśnie Saint-Gobain, nad podobnym rozwiązaniem pracuje AGC.

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Światło, energia i bezpieczeństwo pożarowe w jednym oknie stropowym

Aluprof zaprezentował dachowy świetlik fotowoltaiczny, oparty na profilu MB-SR50N EI. Świetlik uzyskał klasyfikację odporności ogniowej REI30, co potwierdza najwyższą klasę technologiczną rozwiązania, które łączy w sobie funkcje bezpieczeństwa oraz fotowoltaiki bazującej na kropkach kwantowych.

1