Polska firma ma patent na efektywniejszą produkcję szkła

Red.: |Data publikacji:

Forglass stworzył nowatorskie rozwiązanie dla hut szkła. To piec, który ułatwi efektywną produkcję różnych typów szkła.

Forglass z Krakowa wprowadził na rynek nowy piec do produkcji szkła – to Forglass MultiGlass. Umożliwia on jednoczesne wytwarzanie dwóch różnych rodzajów szkła przy zużyciu podobnej energii, co w standardowej produkcji z piecem jednozbiornikowym. Inną zaletą pieca jest zmniejszenie ilości powstawania wadliwego szkła, które pojawia się przy zmianie składu surowców do wytopu innego rodzaju szkła.

Piec dwuzbiornikowy może być montowany w nowych zakładach, ale także w modernizowanych hutach szkła. Firma tłumaczy, że wystarczy do istniejącego pieca dobudować dodatkowy zbiornik i powiększyć stary piec, ale na szerokość, a nie na długość.

Wiele hut musi sobie radzić z zadaniem, by szybko przestawić się na zmianę w produkcji jednego na inny rodzaj szkła. Jednocześnie trzeba przy tym procesie zachować jakość i wydajność produkcji. Takie zadanie w hucie jest bardzo trudne do wykonania. Piec MultiGlass jest wiec odpowiedzią na te wyzwania w produkcji szkła.

Zobacz również

Okno jako system kontroli energii

Okno jako system kontroli energii

A gdyby okno było czymś więcej niż tylko taflą szkła, która wpuszcza światło do wnętrza lub pozwala cieszyć się widokami? A jeśli to samo okno byłoby zdolne do generowania energii na potrzeby ogrzewania bądź chłodzenia Twojego biura?

Nowatorska fasada grzewczo-chłodząca

Nowatorska fasada grzewczo-chłodząca

Nowatorski materiał, który stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Duke, może zmieniać swoją funkcję w zależności czy chcemy pochłaniać energię słoneczną czy ją odbijać. To może zrewolucjonizować rynek fasad.

Innowacyjne szkło dla biurowców

Innowacyjne szkło dla biurowców

Pilkington stworzył SmartWindow – najnowocześniejszą technologię szklenia, która opiera się na czujnikach, mierzących dane, takie jak światło, jakość powietrza i temperatura.

1