Niewymuszony optymizm producentów okien

Autor: |Data publikacji:

Udaje się czasem usłyszeć narzekania na ten trudny czas. Tymczasem są firmy, które nie tylko nie narzekają, ale wręcz z wielkim optymizmem inwestują w nowe maszyny i linie produkcyjne. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca dotarło do nas kilkanaście takich informacji. Poniżej kilka przykładów.

FENSTO, producent stolarki drewnianej spod Miastka (pomorskie) kupił 2 centra od OZGENC MAKINA Polska: obróbczo-tnące TURBOCUT 400 i zgrzewająco-czyszczące TURBOWELD 400. Firma zamierza dzięki nim wejść w produkcje okien tworzywowych i aluminiowych segmentu Premium, by zdywersyfikować swoją ofertę.

Z kolei TALMET spod Bielska-Białej jeszcze w ub. roku zakupił od Fimtecu centrum obróbcze FOM INDUSTRIE ADIR C, który zapewnia ciągłość produkcyjną, powtarzalną jakość obróbek oraz łatwość w programowaniu. Nowa technologia rzeczywiście pozwoliła firmie na kilkukrotne skrócenie czasu obróbki profili aluminiowych, przy jednoczesnym zwiększeniu precyzji prac.

Także w ub. roku dla zwiększenia swoich mocy w aluminium spółka WALKO Walkowiak z Kiszewa zainstalowała centrum 5-osiowe Bolero 5 włoskiej firmy Gemma. Była z niego tak zadowolona, że pod koniec roku zamówiła w DKV kolejną maszynę tego producenta: czteroosiowe centrum obróbcze Rumba 4. Wyposażone jest ono w samojeżdżące dociski, wrzeciono 6,6 kW oraz magazyn na 10 narzędzi pracujące w dwóch strefach.

Pomorski producent, FASADA ze Słupska, zakupił z kolei od R&DTech wielozadaniowe, czteroosiowe centrum obróbcze Phantomatic T3 Star. Pozwala ono na obróbkę profili pvc z elementami stalowymi w środku. Dotychczas obróbka tych materiałów odbywała się na dwóch maszynach – osobno obrabiano wzmocnienia stalowe do drzwi i okien, osobno otwory pod klamkę.

Ale inwestycje firm, to nie tylko nowe maszyny, ale też modernizacje czy automatyzacje dotychczasowych linii produkcyjnych. I tak np. suwalski STOLLAR wybudował nową halę produkcyjną o powierzchni 7 tys. mkw. i właśnie przeniósł do niej swoją główną, zmodernizowaną linię produkcyjną. Obecnie większość transportu wewnętrznego odbywa się tu na podajnikach, a półprodukty w postaci ramy czy skrzydła dojeżdżają same na stanowisko. Również pakowanie jest automatyczne. W starej lokalizacji pozostały działy produktów nietypowych oraz dział aluminium, zyskując powierzchnię wcześniej zajmowaną przez produkcję liniową.

Znamy też zapowiedzi budowy ogromnych hal przez Eko-Okna czy przez Drutex. A przecież są to informacje tylko te, które dotarły do nas w ostatnim miesiącu. To wszystko świadczy, że firmy branży stolarki inwestują w rozbudowę swojego potencjału produkcyjnego. A czy inwestowałyby bardzo konkretne pieniądze, gdyby na horyzoncie nie widziały nowych zamówień? Na pewno więc optymistycznie patrzą w przyszłość, bo nie ma powodu by być dzisiaj pesymistą.

na zdjęciu: nowa hala firmy Stollar

Zobacz również

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Konkurs kalendarzy rozstrzygnięty! Poznaj zwycięzców

Zakończyła się siódma edycja naszego dorocznego konkursu na najlepsze kalendarze branży stolarki. Internauci wybrali zwycięzców poszczególnych kategorii. Konkurs kalendarzy - sprawdź wyniki!

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa – znamy laureatów 2025

Diamenty Forbesa wskazują firmy w najlepszej kondycji finansowej. Organizator ogłosił właśnie, które z nich zostały wyróżnione w tegorocznej, już siedemnastej, edycji. Statuetki będą wręczane na galach, które odbędę się wiosną i latem roku 2025. Wśród docenionych są również przedstawiciele branży stolarki.

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Wystawcy na targach Budma/WinDoor-Tech 2025 (Zdjęcia)

Trwają targi Budma/Windoor-Tech 2025, w których uczestniczy wiele firm branży stolarki. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć ze stoisk wystawców poznańskich targów.