Niechęć do inwestycji w branży drewna

Autor: |Data publikacji:

Niechęć do inwestycji w branży drewna. Producenci maszyn dla branży budowlanej podsumowują pierwszy kwartał roku 2024 r. Raporty kwartalne opublikowały m.in. firmy Glaston i Homag.

Glaston

Glaston, dostawca maszyn i urządzeń do obróbki szkła, podsumował pierwszy kwartał bieżącego roku. Firma w okresie od stycznia do końca marca wypracowała przychody ze sprzedaży w wysokości 55,8 mln euro, rok wcześniej była to kwota 51,3 mln euro, co oznacza wzrost o niecałe 9 proc. Spółka z kolei w zakończonym właśnie kwartale zebrała zamówienia o niższej wartości, niż w roku ubiegłym – o 18 proc. W okresie od stycznia do marca 2024 zamówienia opiewały na kwotę 46,6 mln euro, natomiast w analogicznym okresie rok wcześniej była to wartość 56,9 mln euro.

Glaston_laminacja_1

Spółka poinformowała, że wynik operacyjny EBIT w pierwszym kwartale tego roku wyniósł 1,9 mln euro i był dokładnie taki sam, jak w roku ubiegłym. Glaston spodziewa się, że rynek szkła architektonicznego, pomimo powolnego startu w tym roku, jednak nabierze rozpędu. Antti Kaunonen, tymczasowy dyrektor generalny komentuje:

Mieliśmy dobry pierwszy kwartał, pomimo trudnego otoczenia rynkowego. Rynki, na których operuje Glaston, odnotowały ostrożny początek roku. Popyt na urządzenia do hartowania i laminowania szkła nadal spadał, podczas gdy popyt na technologie do szkła izolacyjnego był stabilny. (…) Obecnie aktywność firm na rynku architektonicznym spowolniła. Dlatego rozpoczęliśmy już działania mające na celu obniżenie kosztów i podejmiemy dalsze kroki w zależności od sytuacji.

Homag – niechęć do inwestycji w branży drewna

Z kolei Grupa Homag w I kwartale 2024 r. spadek sprzedaży i zysku. Dostawca maszyn i urządzeń do obróbki drewna podkreśla jednak, że wartości mieszczą się w zakresie prognoz. Sprzedaż spadła o 14 proc. do 347 mln euro, podczas gdy rok wcześniej firma uzyskała kwotę 404 mln euro). Jak podaje Homag w swoim raporcie kwartalnym, ma to wpływ na EBIT przed kosztami nadzwyczajnymi. Wartość tego współczynnika zmniejszyła się do 10,8 mln euro, wobec 27 mln w roku 2023. Z kolei liczba zamówień Grupy w pierwszych trzech miesiącach tego roku wzrosła o 7 proc. Tym samym wyniosła 377 mln euro, natomiast rok wcześniej było to 353 mln euro. Zmniejszył się natomiast portfel zamówień. Na dzień 31 marca 2023 r. była to kwota 1036 mln euro, natomiast w bieżącym roku – 871 mln euro. Niechęć do inwestycji w branży drewna – taki wniosek można wysnuć z tych wskaźników .

Prezes zarządu Grupy Homag, dr Daniel Schmitt, wyjaśnia:

Chociaż liczba naszych zamówień nieznacznie wzrosła ze względu na dość dobrą działalność projektową i usługową, niechęć do inwestycji w branży obróbki drewna utrzymuje się. Nie możemy zatem jeszcze mówić o ożywieniu popytu ani o odwróceniu trendu. Aby ponownie zwiększyć naszą rentowność, zdecydowaliśmy się na pakiet działań mających na celu dostosowanie mocy produkcyjnych i zwiększenie efektywności w listopadzie 2023 roku, który obecnie wdrażamy.

O firmie Glaston pisaliśmy tutaj: https://forumbranzowe.com/glaston-spodziewa-sie-wzrostu-popytu-pod-koniec-roku/

Więcej o Glaston: https://glaston.net/

O firmie Homag pisaliśmy tutaj: https://forumbranzowe.com/grupa-homag-podsumowala-pierwsza-polowe-2024-roku/

Więcej o Homag: https://www.homag.com/pl/

Zobacz również

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)

W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Targi BAU 2025 rozpoczęte

Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online

Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...