Glaston spodziewa się wzrostu popytu pod koniec roku

Autor: |Data publikacji:

Glaston, dostawca maszyn do obróbki szkła, podsumował rok 2023 pod względem finansowym. Firma odnotowała stabilny rozwój w roku pełnym niepewności.

Glaston jest jednym z większych dostawców maszyn do obróbki szkła. Firma niedawno informowała o wyposażaniu amerykańskiego zakładu Press Glassu, pisaliśmy o tym TUTAJ. Firma dostarcza swoje wyroby także innym, polskim firmom, m.in. producentom szyb zespolonych. Spółka w zakończonym właśnie roku wypracował sprzedaż netto w wysokości 219 mln euro, co oznacza wzrost w stosunku do roku poprzedniego, wówczas sprzedaż wyniosła 213,5 mln euro. Także wyższy był wynik operacyjny EBIT, w 2023 r. wyniósł on 8,1 mln euro w stosunku do 7,6 mln. Spadł jednak poziom zamówień, w roku 2023 firmie udało się zebrać zamówienia o wartości 220,3 mln euro, rok wcześniej była to wartość 253 mln.

Glaston prognozuje, że w tym roku rynek maszyn do szkła zacznie się powoli ożywiać, jeśli chodzi o Europę, to nastąpi to pod koniec tego roku. Jednak utrzymująca się globalna niepewność gospodarcza sprawia, że należy się też spodziewać niepewności w decyzjach inwestycyjnych klientów. W minionym roku firma obserwowała największy spadek zamówień z segmentu architektonicznego. Jednak pomimo panującej niepewności na rynku, istnieją pewne wczesne oznaki, że rynek architektoniczny powoli zaczyna wychodzić z niskiego poziomu w 2023 r.

Antti Kaunonen, dyrektor generalny Glastonu informuje także o innych zmianach i trendach na rynku, jak i w samej spółce:

Kontynuowaliśmy inwestycje w rozwój produktów, stawiając automatyzację i cyfryzację na pierwszym miejscu. Nasi klienci coraz częściej wymagają większej automatyzacji, zaczynając od łatwiejszej obsługi, a kończąc na w pełni zautomatyzowanych liniach. Automatyzacja zapewnia znaczne korzyści w zakresie wydajności i jakości produkcji, a także optymalizuje zużycie energii, zwiększając efektywność procesów.

Zobacz również

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym

NorDan i Saint-Gobain Polska zobowiązały się do współpracy na rzecz zrównoważonego budownictwa. Producenci stolarki drewnianej oraz szkła wspólnie, na bazie swoich technologii, stworzą okno o obniżonym śladzie węglowym.

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Inwido po słabym pierwszym kwartale 2024 r. odnotowuje wzrosty

Grupa Inwido, do której wśród producentów okien i drzwi należy m.in. Sokółka, opublikowała właśnie raport. Obejmuje on wyniki z drugiego kwartału roku 2024. Firma podkreśla, że powraca na ścieżkę wzrostu.

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy przejmuje kolejnego producenta

Assa Abloy ogłosiła przejęcie Wesko Locks, kanadyjskiej firmy specjalizującej się w produkcji zamków elektronicznych i specjalistycznych.

1