Nasi na liście 500 Rzeczpospolitej

Red.: |Data publikacji:

Dziennik Rzeczpospolita opublikował w listopadzie doroczny ranking 500 największych polskich przedsiębiorstw. Aby znaleźć się na tej liście należało wykazać na koniec roku 2021 przychody przekraczające 1,2 mld zł. Kilkanaście przedsiębiorstw związanych z branżą stolarki warunek ten spełniło.

Tegoroczna edycja Listy 500 przynosi obraz polskiego biznesu i gospodarki uchwycony w szczególnym momencie. Już po najgroźniejszej fazie pandemii, bo dane dotyczą wyników roku 2021, ale jeszcze przed wszystkimi niekorzystnym zjawiskami, których doświadczamy obecnie: wojną, kryzysem surowcowym, hamowaniem gospodarczym i wystrzałem inflacji. Suma przychodów firm ujętych w zestawieniu przekroczyła poziom 2,3 bln zł, co oznacza wzrost w porównaniu z poprzednią edycją aż o ponad 21 proc.

Jest to zatem fotografia firm funkcjonujących w warunkach stosunkowo wysokiego wzrostu, ale też narastającego przekonania, że potencjał postpandemicznego odbicia zaczyna się wyczerpywać. Lista 500 daje jednak obraz dużego potencjału polskiego biznesu i polskiej gospodarki.

Spośród firm związanych z naszą branżą najwyżej, bo na miejscu 120. sklasyfikowano Grupę Kęty z przychodami sięgającymi 4,6 mld zł. Miejsce 178. zajął włocławski Anwil, dostawca surowca do ekstruzji profili PCW, który w roku 2021 miał przychody w wysokości 3,15 mld zł. W drugiej setce listy zmieściły się jeszcze Eko-Okna z przychodami przekraczającymi 2,85 mld zł. Trzecia setka największych przedsiębiorstw w Polsce zawiera 3 firmy z naszej branży: Kronospan (2,7 mld zł), Pilkington (2,33 mld zł) i PressGlass (2,28 mld zł). W czwartej setce odnajdujemy Aluprof (1,94 mld zł), Selena FM (1,73 mld zł), a w piątej Drutex (1,42 mld zł), Guardian (1,24 mld zł) oraz Hydro Extrusion (1,23 mld zł). Widzimy więc, że wśród największych dominują dostawcy. Producentów stolarki jest zaledwie dwóch.

Całą Listę 500 zobaczyć można w serwisie dziennika Rzeczpospolita.

Zobacz również

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor podliczył, że w 2022 r. firma zwiększyła produkcję o 13 proc. Udało się to m.in. dzięki większym mocom produkcyjnym.

To nie był zły sezon

To nie był zły sezon

Nastroje w branży nie są wcale złe, bo kolejne podwyżki cen uratowały wyniki finansowe. Nawet producenci drzwi drewnianych informują, że w swoich bilansach odnotują na koniec roku jednocyfrowe wzrosty przychodów.

1