Najwięksi producenci na Podlasiu

Red.: |Data publikacji:

W połowie grudnia poznaliśmy laureatów Podlaskiej Złotej Setki – rankingu największych przedsiębiorstw województwa podlaskiego. Największa jest tu Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego, z przychodami za rok 2020 nieosiągalnymi w stolarce:  ponad 5,6 mld zł. Na liście Kuriera Porannego znalazło się jednak również kilka firm branży stolarki.

Na miejscu 28 sklasyfikowano Dobroplast, firmę duńskiej Grupy VKR, który osiągnął przychody w wysokości 317,6 mln zł, zatrudniając przy tym 840 pracowników. Miejsce 32 zajął Sonarol z Jedwabnego wykazując ponad 290 mln zł przychodów i zatrudnienie 603 pracowników. W drugiej części stawki uplasował się suwalski Stollar, który zatrudniał 244 osoby i osiągnął przychody w wysokości niemal 130 mln zł. Na pozycji 80 umieszczono Domel z Łomży z przychodami ponad 112 mln zł i zatrudnieniem 270 pracowników. Poza „setką”, na miejscu 109 znalazła się Sokółka Okna i Drzwi, która w roku 2020 uzyskała niemal 80 mln zł przychodów zatrudniając przy tym 285 osób. Z nieznanych nam powodów na liście podlaskiego dziennika zabrakło tak znaczących białostockich producentów okien jak Abakus, który miał wówczas ponad 133 mln zł przychodów oraz Witraż z przychodami na poziomie 114 mln zł. W przypadku Abakusa tłumaczyć to można rejestrem warszawskim, ale Witraż to przecież firma od zawsze związana z Białymstokiem.

Rekordzistą jeśli idzie o wypracowane przychody przypadające na jednego pracownika jest w tej grupie Stollar. W jego przypadku wskaźnik ten wynosi niemal 530 tys. zł na jednego zatrudnionego. Niewiele pod względem ustępuje mu Sonarol, gdzie na każdego pracownika przypada ponad 480 tys. zł uzyskanego przychodu. Producent z Jedwabnego jest również liderem rentowności w podlaskiej stolarce – rentowność netto tej firmy w roku 2020 wyniosła aż 9,2 proc. Inne firmy naszej branży w podlaskim wypracowały ten wynik w granicach 2 proc. Pamiętać jednak należy, że Sonarol to nie tylko profile i okna tworzywowe, ale też produkcja styropianu i maszyn rolniczych. Można więc przypuszczać, że te dodatkowe segmenty są bardziej rentowne niż produkcja stolarki tworzywowej.

Zobacz również

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Po kilkuletniej przerwie po raz szósty zostały wybrane najlepsze okna i drzwi w Polsce w konkursie TopTen Hacks 2022.

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System podliczył wyniki za trzy kwartały bieżącego roku. Firma odnotowała wzrost wartości sprzedaży o 39 proc.

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC podliczył wyniki za trzy kwartały. Spółka jednocześnie informuje, że popyt na szkło w Europie spada, co wymaga korekt w działalności.

1