POROZMAWIAJMY O STOLARCE

Coraz częściej zgadzamy się z tezą, że okna, drzwi, osłony czy bramy, a tym bardziej fasady, to nie są tradycyjne materiały budowlane. Wyposażone w napędy, czujniki, szyby wielofunkcyjne, elektroniczne zamki czy okucia stają się urządzeniami, elementami funkcyjnymi budynku. Współpracują z ogrzewaniem i wentylacją, są częścią systemu przeciwpożarowego i przeciwwłamaniowego, chronią przed słońcem i hałasem – są składnikiem czegoś większego, jakiegoś systemu. Okno czy witryna stają się istotnym elementem wyposażenia, zasadniczym argumentem estetycznym wnętrza, jakim od dawna już są drzwi wewnętrzne czy osłony okienne. Są łagodnym przejściem między salonem a tarasem, fizyczną barierą dla uciążliwych warunków pogodowych. Na pewno jednak nie są materiałem budowlanym w rozumieniu cegły, wapna czy belki stropowej.

Potrzebna jest nasza wspólna praca nad uświadomieniem inwestorom, że produkty stolarki są urządzeniami zaawansowanymi technicznie, mogącymi pełnić bardzo różnorodne funkcje w ich domach. Przypominać o tym musimy i wiedzę tę ugruntowywać także wśród sprzedawców stolarki, którym zdarza się, w pogoni za sprzedażą, o tym zapominać. Okno to nie cegła. Brama to nie wierzeje, a próg drzwiowy to nie kawałek deski. Nie kupujemy stolarki po to, by zatkać dziurę w murze. Kupując okna, drzwi czy bramy, kupujemy technologię, która daje nam komfort, jest elementem systemu funkcjonalnego budynku.

Przekonani o słuszności tego poglądu postanawiamy rozpocząć cykl pt. „Vademecum stolarki”, w którym omawiać będziemy najważniejsze jej funkcje. Zaczynamy od elementów biernych barier dla rozprzestrzeniania się ognia. W kolejnych odcinkach opiszemy elementy systemu ochrony przed włamaniem, słońcem, hałasem, przed zimnem, ale wskażemy też na sposoby współpracy stolarki z systemem wentylacji, klimatyzacji i grzewczym. Pokażemy okna, drzwi i osłony jako elementy estetyki wnętrza, a bramy i fasady jako ozdobę zewnętrzną. Wszystko po to, by sprzedawcom i doradcom technicznym dostarczyć argumentów do poważniejszych rozmów z klientami. Porozmawiajmy o stolarce. I to jeszcze zanim dojdziemy do jej wymiarów i ceny.

Artykuły

Technika w zabytkach

Technika w zabytkach

Jak twierdzą muzealnicy, każda instalacja w budynku historycznym to zło konieczne. Najważniejsze jest, aby nie naruszyć zabytkowej substancji. Dla projektantów i instalatorów praca w takim obiekcie to duże wyzwanie.

Czytaj dalej
Systemy przeciwpożarowe od Aluprof

Systemy przeciwpożarowe od Aluprof

Szklane budynki budzą zachwyt i podziw dzięki efektownym systemom aluminiowym. Solidna konstrukcja profili, lśniące tafle szkła oraz nowoczesna architektura tworzą…

Czytaj dalej
Nie tylko w oknach

Nie tylko w oknach

Szkło ma wiele zalet, a przede wszystkim tę, że jest przezroczyste. Nic więc dziwnego, iż korzysta się z niego wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe.

Czytaj dalej
Konstrukcje specjalne

Konstrukcje specjalne

W budynku może zaistnieć konieczność wykonania przegród odpornych na ogień. To zależy od wielu czynników, ale konstrukcji jest zaledwie kilka.

Czytaj dalej
Gdy zagraża pożar

Gdy zagraża pożar

Kino, szpital, galeria handlowa. Wiele jest budynków, w których w tym samym czasie przebywa wiele osób. Mimo zabezpieczeń może wybuchnąć tam pożar. Wówczas zaś konieczna jest szybka ewakuacja.

Czytaj dalej
Drzwi przeciwpożarowe

Drzwi przeciwpożarowe

Drzwiami przeciwpożarowymi określa się ruchome zamknięcia stałych otworów usytuowanych w pionowych przegrodach o określonej klasie odporności ogniowej. Podstawowym ich zadaniem…

Czytaj dalej
Wystarczą normy

Wystarczą normy

Do niedawna, wprowadzając do obrotu drzwi przeciwpożarowe lub do stosowania na drogach ewakuacyjnych, producent musiał uzyskać krajową ocenę techniczną. Obecnie może to zrobić na podstawie norm.

Czytaj dalej