Inwido po trudnym roku spodziewa się wzrostu

Red.: |Data publikacji:

Miniony rok podliczyła szwedzka spółka Inwido, do której należy m.in. polska Sokółka. Inwido to jeden z większych producentów stolarki drewnianej w Europie.

Firma podliczyła rok 2023 pod kątem handlowym. Osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 8,97 mld koron (ok. 3,43 mld zł) w stosunku do 9,54 mld koron (ok. 3,65 mld zł) w roku 2022. Jest to więc spadek o ok. 6 proc. Niższy jest także wynik EBITA – w zakończonym roku wyniósł 1,02 mld koron w stosunku do 1,09 mld koron w roku 2022.

W minionym roku spółka odnotowała gwałtowny spadek wolumenu sprzedaży. Związany był on z mniejszą liczbą zamówień z nowego budownictwa i był najbardziej widoczny w czwartym kwartale. Sprzedaż netto wyniosła wówczas 2,27 mld koron (ok. 869 mln zł) i była niższa o 13 proc. w stosunku do czwartego kwartału 2022 r. Według zarządu Inwido, w krótkiej perspektywie rynek pozostanie trudny, z niewielką aktywnością w segmencie nowego budownictwa. Jednak pojawiają się pozytywne sygnały na rynku, w tym ten, że stopy procentowe prawdopodobnie nie będą już rosły, spada także inflacja.

Peter Welin, prezes Inwido, jest optymistycznie nastawiony, jeśli chodzi o długoterminową perspektywę:

Prognozy pozostają pozytywne, a zielona transformacja sprzyja wzrostowi. Istnieje duże zainteresowanie efektywnością energetyczną, zarówno wśród konsumentów, jak i polityków. Wyraźne dążenie UE do poprawy charakterystyki energetycznej nieruchomości w nadchodzących latach oznacza, że nadal istnieją korzystne możliwości rozwoju dla energooszczędnych okien i drzwi.

Zobacz również

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

PSB podsumowało ceny w marketach budowlanych w marcu. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym PSB odnotowuje spadek dynamiki wzrostu cen.

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 2,5 MW. Praca trwała kilka miesięcy i podzielona była na wiele etapów.

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Liczba tzw. elektrowni balkonowych w krajach DACH szybko rośnie. Montaż paneli fotowoltaicznych o niewielkiej mocy i w systemie plug-in nie wymaga specjalnych zezwoleń.

1