Wyniki z trzeciego kwartału zaprezentowało właśnie norweskie Hydro. Firma oceniła kwartał jako pełen wyzwań, jednak optymistycznie podchodzi do wyników w przyszłych kwartałach.
Hydro przekazało, że w trzecim kwartale odnotowało znaczący spadek wyniku EBITDA. W bieżącym roku skorygowany EBITDA wyniósł 3,89 mld koron norweskich (ok. 1,48 mld zł) w stosunku do 7,098 mld koron (ok. 2,69 mld zł) w roku ubiegłym. Jest to efekt niższych w porównaniu do 2022 r. cen aluminium i glinu oraz spadkami sprzedaży pod kątem wolumenu. Przychody ze sprzedaży w trzecim kwartale wyniosły 44,7 mld koron (ok. 16.97 mld zł) w stosunku do 52,445 (ok. 19,9 mld zł) w analogicznym okresie w roku 2022. Spółka odnotowała stratę netto z działalności kontynuowanej, była to kwota 625 mln koron (ok. 237 mln zł) w stosunku do zysku osiągniętego rok wcześniej w wysokości 6,67 mld koron (ok. 2,53 mld zł).
Hydro poinformowało także, że w trzecim kwartale widoczny był spadek popytu na pierwotne aluminium. Także globalny popyt na materiały budowlane w budownictwie mieszkaniowym pozostał wciąż słaby. Dlatego Hydro planuje wprowadzać narzędzia, które złagodzą obecne wyzwania. Mimo jednak zmian na rynku, geopolitycznych problemów, zarząd spółki uważa, że perspektywy dla aluminium są obiecujące. Do roku 2030 Hydro spodziewa się wzrostu użycia aluminium m.in. w budownictwie energooszczędnym.
Jednym z ważniejszych wydarzeń minionego kwartału to finalizacja przejęcia polskiej firmy Alumetal. Hydro przejęło 97 proc. udziałów polskiego przetwórcy aluminium. Pozwoli to norweskiej spółce zwiększyć o dodatkowe 275 tys. ton możliwość przetwarzania na rok aluminium z recyklingu. Hydro ogłosiło również, że chce inwestować w polski zakład. Planowane wydatki na inwestycje wyniosą 200 mln zł i polegać będą na rozbudowie i modernizacji zakładu Alumetalu w Kętach.

Zobacz również
Fakro otwiera fabrykę w USA
Fakro w USA uruchamia fabrykę schodów strychowych. Mieści się ona w miejscowości Elizabeth City w Karolinie Północnej.
XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu
W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.
„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują
Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.