Hydro: miniony rok był pełny wyzwań

Red.: |Data publikacji:

Hydro podało wyniki handlowe za 2023 r. To okres, w którym spółka odnotowała spadki sprzedaży i zysku.

Hydro podsumowało miniony rok pod względem handlowym. W tym okresie przychody ze sprzedaży wyniosły 193,61 mld koron norweskich (ok. 73,26 mld zł) i były niższe w porównaniu z rokiem 2022, wówczas było to 207,92 mld koron (ok. 78,68 mld zł). Z kolei wielkość skorygowanego EBITDA za cały miniony rok to 22,25 mld koron (ok. 8,42 mld zł) w stosunku do 39,66 mld koron (ok. 15 mld zł) w roku 2022.

Spółka informuje, że na wynik wpływ miało szereg czynników. Przede wszystkim spadek cen sprzedaży aluminium i tlenku glinu, niższy wolumen produktów ekstrudowanych i recyklingu, wyższe koszty stałe, a także niższe przychody ze sprzedaży energii. Te negatywne zjawiska zostały częściowo skompensowane przez niższe koszty zakupu surowców oraz wyższe marże i pozytywne efekty kursów walut. Spółka także przyznaje, że popyt na produkty z aluminium w budownictwie mieszkaniowym oraz segmencie przemysłowym jest niższy niż w roku ubiegłym.

Hilde Merete Aasheim, prezes Hydro, podkreśla, że szczególnie trudny dla spółki był czwarty kwartał:

Trudna sytuacja na rynkach doprowadziła do słabszego wyniku w czwartym kwartale 2023 r. Zarządzamy krótkoterminowym wahaniem poprzez realizację naszych programów ulepszeń i planów handlowych. To pozwala nam utrzymywać nasze pozycjonowanie się jako firmy szukającej długoterminowych korzyści i wartości dla aluminium.

 

Zobacz również

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

PSB podsumowało ceny w marketach budowlanych w marcu. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym PSB odnotowuje spadek dynamiki wzrostu cen.

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 2,5 MW. Praca trwała kilka miesięcy i podzielona była na wiele etapów.

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Liczba tzw. elektrowni balkonowych w krajach DACH szybko rośnie. Montaż paneli fotowoltaicznych o niewielkiej mocy i w systemie plug-in nie wymaga specjalnych zezwoleń.

1