Hydro Extrusion Poland otworzyło w Trzciance w połowie lipca nową linię produkcyjną oraz uruchomiło farmę solarną. Koncern podsumował również wyniki finansowe z drugiego kwartału.
Producent systemów aluminiowych Hydro Extrusion Poland uroczyście otworzył 13 lipca farmę fotowoltaiczną. Zainstalowana jest ona w Trzciance, przy zakładzie produkcyjnym firmy. Będzie tu wytwarzana energia o mocy 7,5 GWh w skali roku. O rozpoczęciu budowy pisaliśmy TUTAJ. Jednocześnie firma zainstalowała w swoim zakładzie 8-calową prasę do wyciskania profili aluminiowych. Panele fotowoltaiczne będą dostarczały energię m.in. do zasilania nowej linii, pokryje ona ok. 50 proc. zapotrzebowania prasy . Hydro informuje, że dzięki tej inwestycji uczyniło kolejny krok w redukcji emisji CO2 w procesie produkcyjnym. Celem jest zmniejszenie emisji o 30 proc. do 2030 r.
Piotr Wieliński, dyrektor zarządzający Hydro Extrusion Poland przyznał, że:
W Hydro konsekwentnie i z determinacją pracujemy nad znalezieniem skutecznych i efektywnych sposobów na redukcję śladu węglowego, co, naszym zdaniem, staje się dziś obowiązkiem każdego odpowiedzialnego przedsiębiorstwa działającego w branży produkcyjnej. Skrupulatne badania, szczegółowe prognozy inwestycyjne, innowacyjność oraz zaangażowanie naszych specjalistów zaowocowały otwarciem pierwszej na świecie linii z 8-calową prasą do wyciskania profili aluminiowych, zasilanej farmą solarną bez pośrednictwa sieci.
Dostawcą prasy jest włoska firma Presezzi Extrusion. Hydro podaje, że elementami inwestycji były: nowa piła do wałków, piece indukcyjne, prasa P27, nowy stretcher, wydłużony o 22 mb, stół wybiegowy, modernizacja układu intensywnego chłodzenia czy modernizacja pullerów.
Koncern Hydro podsumował również II kwartał. Wyniki są niższe pod kątem wartości przede wszystkim z powodu spadającej ceny aluminium i tlenku glinu. To też odbicie malejącego popytu na wyroby budowlane na globalnych rynkach. Spadki wolumenu sprzedaży widoczne były głównie w Europie i Północnej Ameryce. W Europie popyt na profile aluminiowe w drugim kwartale spadł o 22 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Jednocześnie był wyższy o 1 proc. w stosunku do pierwszego kwartału bieżącego roku. W Ameryce Północnej spadł o 15 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku i, podobnie jak w Europie, o 1 proc. wzrósł w stosunku do pierwszego kwartału bieżącego roku.
Hydro osiągnęło w drugim kwartale przychody w wysokości 53,6 mld koron norweskich (ok. 21,3 mld zł) w porównaniu do 64,7 mld koron (ok. 25,7 mld zł) w II kwartale w roku 2022. Z kolei wartość skorygowanego EBITDA wyniosła w tym roku w drugim kwartale 7 mld koron (ok. 2,8 mld zł) w stosunku do 11,5 mld koron (ok. 1.6 mld zł) w tym samym okresie rok wcześniej.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".