Norsk Hydro zbuduje prasę zasilaną zieloną energią

Red.: |Data publikacji:

Norsk Hydro zbuduje park solarny w Trzciance. Będzie w nim wytwarzana energia do zasilania zakładu wytwarzającego profile aluminiowe.

Norsk Hydro zdecydował, że na terenie zakładu w Polsce, w Trzciance zbuduje system paneli fotowoltaicznych. Jak podaje firma, montaż paneli rozpocznie się prawdopodobnie latem tego roku (w trzecim kwartale). Dzięki tej inwestycji zakład będzie miał własne źródło energii o mocy 7,5 GW/h na rok. Ta energia będzie wykorzystana do pracy nowej prasy wyciskającej profile aluminiowe.

Nowa, 8-calowa prasa jest obecnie w budowie. Firma zapewnia, że będzie wysoko wydajna i wyposażona w energooszczędny system hydrauliczny. Co więcej, zużycie energii nowej prasy ma być niższe o 8 proc. w stosunku do 7-calowej, poprzedniej prasy. Dzięki inwestycji w fotowoltaikę powstanie energia, która wykorzystana zostanie do zasilania nie tylko nowej prasy, ale także do innych celów w fabryce w Trzciance. Norsk Hydro podliczył, że budowa parku fotowoltaicznego kosztować będzie ok. 5 mln euro.

Inny cel, jaki uda się osiągnąć firmie dzięki korzystaniu z energii solarnej, to postawienie dużego kroku w realizacji celu klimatycznego. Norsk Hydro zaplanował, że do roku 2030 zredukuje emisję gazów o 30 proc. Firma także podliczyła, że dzięki rezygnacji z energii wytwarzanej przy użyciu węgla, zmniejszy się ślad węglowy powstający w trakcie ekstruzji. Będzie on wynosił 0,14 kilogramów CO2 na kilogram aluminium w stosunku do konwencjonalnej energii, gdzie te proporcje wynosiły 0,68 kilogramów CO2 na kilogram aluminium.

Norsk Hydro zatrudnia w zakładzie w Trzciance 700 osób i wytwarza rocznie ok. 14 tys. ton profili aluminiowych do budownictwa.

Zobacz również

Rekordowo wysoka sprzedaż w Assa Abloy

Rekordowo wysoka sprzedaż w Assa Abloy

Assa Abloy podliczyła wyniki za czwarty kwartał ubiegłego roku oraz za cały poprzedni sezon. Sprzedaż wzrosła o 27 proc. w porównaniu do 2021 r. i wyniosła ponad 120 mld koron.

Ponad połowa inwestorów nie słyszała o dotacjach na okna

Ponad połowa inwestorów nie słyszała o dotacjach na okna

Wedlug najnowszego badania CAB wśród Polaków, którzy kupili w roku 2022 okna na wymianę starych, zaledwie 13 proc. skorzystało z możliwości dofinansowania dotacjami z programu Czyste Powietrze.

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

1