Norsk Hydro zbuduje prasę zasilaną zieloną energią

Red.: |Data publikacji:

Norsk Hydro zbuduje park solarny w Trzciance. Będzie w nim wytwarzana energia do zasilania zakładu wytwarzającego profile aluminiowe.

Norsk Hydro zdecydował, że na terenie zakładu w Polsce, w Trzciance zbuduje system paneli fotowoltaicznych. Jak podaje firma, montaż paneli rozpocznie się prawdopodobnie latem tego roku (w trzecim kwartale). Dzięki tej inwestycji zakład będzie miał własne źródło energii o mocy 7,5 GW/h na rok. Ta energia będzie wykorzystana do pracy nowej prasy wyciskającej profile aluminiowe.

Nowa, 8-calowa prasa jest obecnie w budowie. Firma zapewnia, że będzie wysoko wydajna i wyposażona w energooszczędny system hydrauliczny. Co więcej, zużycie energii nowej prasy ma być niższe o 8 proc. w stosunku do 7-calowej, poprzedniej prasy. Dzięki inwestycji w fotowoltaikę powstanie energia, która wykorzystana zostanie do zasilania nie tylko nowej prasy, ale także do innych celów w fabryce w Trzciance. Norsk Hydro podliczył, że budowa parku fotowoltaicznego kosztować będzie ok. 5 mln euro.

Inny cel, jaki uda się osiągnąć firmie dzięki korzystaniu z energii solarnej, to postawienie dużego kroku w realizacji celu klimatycznego. Norsk Hydro zaplanował, że do roku 2030 zredukuje emisję gazów o 30 proc. Firma także podliczyła, że dzięki rezygnacji z energii wytwarzanej przy użyciu węgla, zmniejszy się ślad węglowy powstający w trakcie ekstruzji. Będzie on wynosił 0,14 kilogramów CO2 na kilogram aluminium w stosunku do konwencjonalnej energii, gdzie te proporcje wynosiły 0,68 kilogramów CO2 na kilogram aluminium.

Norsk Hydro zatrudnia w zakładzie w Trzciance 700 osób i wytwarza rocznie ok. 14 tys. ton profili aluminiowych do budownictwa.

Zobacz również

Eko-Okna nie będą finansowały obwodnicy Raciborza

Eko-Okna nie będą finansowały obwodnicy Raciborza

Eko-Okna wycofały się z finansowania budowy obwodnicy. Firmie nie odpowiada przebieg zaproponowanej trasy. Projekt budowy może przez to upaść.

ASSA ABLOY inwestuje w produkcję drzwi p-poż.

ASSA ABLOY inwestuje w produkcję drzwi p-poż.

Assa Abloy Mercor Doors inwestuje w rozbudowę fabryki w Dobrzeniu Wielkim pod Opolem. Efektem wdrożenia automatyzacji produkcji będzie podwojenie aktualnych mocy i, pomimo automatyzacji, zwiększanie zatrudnienia o 10 proc. rocznie.

Compremum skupia się na rynku amerykańskim

Compremum skupia się na rynku amerykańskim

Compremum poprzez swoją spółkę Fabryka Slonawy planuje wraz ze swoim partnerem amerykańskim zwiększyć sprzedaż stolarki w USA.

1