Huty ograniczają działalność

Red.: |Data publikacji:

AGC planuje zamknięcie zakładu produkcyjnego w Boussois we Francji. Jest to konsekwencja obecnego kryzysu energetycznego.

AGC Glass Francja planuje zamknąć linię produkcyjną nazwie B2 float w zakładzie w Boussois w północnej Francji. Ta fabryka wyposażona jest w dwie linie do produkcji szkła płaskiego. W czasie początków pandemii w 2020 r. zamknięta została linia B1. Obecnie koncern planuje zamknąć drugą linię B2, która pracuje od 21 lat. AGC uzasadnia swoją decyzję tym, że obecnie europejski rynek ma problem z nadwyżką mocy produkcyjnej. Firmy borykają się również od kilku miesięcy z dużą presją na wzrost cen, które zostają przerzucane na klienta. Te wysokie ceny wynikają z rosnących kosztów energii. Dlatego AGC informuje, że zamknięcie linii jest bezpośrednią konsekwencją obecnego kryzysu energetycznego. Szkło wytwarzane we francuskiej fabryce przeznaczane jest na rynek budowlany.

Zakład AGC w Boussois we Francji

W Boussois zatrudnionych jest 135 osób. AGC informuje, że:

W związku z powyższymi planami, dyrekcja zaproponuje organizacjom związkowym i części pracowników, wdrożenie, równolegle z planem zwolnień grupowych, szeregu instrumentów osłonowych w celu utrzymania nie tylko instalacji przemysłowych, ale także niezbędnych kompetencji.

Także huty aluminium były zmuszone do zamknięcia działalności. Według wyliczeń Hydro, około 50 proc. hut w Europie kontynentalnej wstrzymało bądź ograniczyło produkcję. Hydro także podjęło te kroki, częściowo ograniczona została produkcja w hutach w Norwegii oraz w zakładzie na Słowacji. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Problemy mają także huty stali. Arcelor Mittal, jeden z największych dostawców stali w Europie, wstrzymał jesienią tego roku produkcję jednego z trzech pieców w hucie w Dąbrowie Górniczej. Koncern informuje, że ograniczenie produkcji wynika z kilku czynników, takich jak spowolnienie aktywności gospodarczej w Europie, zmniejszanie stanów magazynowych przez klientów, rosnący import spoza Unii Europejskiej, a także wzrost cen gazu i energii. Czynnikiem podnoszącym koszty są także rosnące ceny uprawnień do emisji Co2, co powoduje, że produkcja stali w Europie staje się mało konkurencyjna.

Zobacz również

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Po kilkuletniej przerwie po raz szósty zostały wybrane najlepsze okna i drzwi w Polsce w konkursie TopTen Hacks 2022.

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System podliczył wyniki za trzy kwartały bieżącego roku. Firma odnotowała wzrost wartości sprzedaży o 39 proc.

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC podliczył wyniki za trzy kwartały. Spółka jednocześnie informuje, że popyt na szkło w Europie spada, co wymaga korekt w działalności.

1