Huty ograniczają działalność

Red.: |Data publikacji:

AGC planuje zamknięcie zakładu produkcyjnego w Boussois we Francji. Jest to konsekwencja obecnego kryzysu energetycznego.

AGC Glass Francja planuje zamknąć linię produkcyjną nazwie B2 float w zakładzie w Boussois w północnej Francji. Ta fabryka wyposażona jest w dwie linie do produkcji szkła płaskiego. W czasie początków pandemii w 2020 r. zamknięta została linia B1. Obecnie koncern planuje zamknąć drugą linię B2, która pracuje od 21 lat. AGC uzasadnia swoją decyzję tym, że obecnie europejski rynek ma problem z nadwyżką mocy produkcyjnej. Firmy borykają się również od kilku miesięcy z dużą presją na wzrost cen, które zostają przerzucane na klienta. Te wysokie ceny wynikają z rosnących kosztów energii. Dlatego AGC informuje, że zamknięcie linii jest bezpośrednią konsekwencją obecnego kryzysu energetycznego. Szkło wytwarzane we francuskiej fabryce przeznaczane jest na rynek budowlany.

Zakład AGC w Boussois we Francji

W Boussois zatrudnionych jest 135 osób. AGC informuje, że:

W związku z powyższymi planami, dyrekcja zaproponuje organizacjom związkowym i części pracowników, wdrożenie, równolegle z planem zwolnień grupowych, szeregu instrumentów osłonowych w celu utrzymania nie tylko instalacji przemysłowych, ale także niezbędnych kompetencji.

Także huty aluminium były zmuszone do zamknięcia działalności. Według wyliczeń Hydro, około 50 proc. hut w Europie kontynentalnej wstrzymało bądź ograniczyło produkcję. Hydro także podjęło te kroki, częściowo ograniczona została produkcja w hutach w Norwegii oraz w zakładzie na Słowacji. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Problemy mają także huty stali. Arcelor Mittal, jeden z największych dostawców stali w Europie, wstrzymał jesienią tego roku produkcję jednego z trzech pieców w hucie w Dąbrowie Górniczej. Koncern informuje, że ograniczenie produkcji wynika z kilku czynników, takich jak spowolnienie aktywności gospodarczej w Europie, zmniejszanie stanów magazynowych przez klientów, rosnący import spoza Unii Europejskiej, a także wzrost cen gazu i energii. Czynnikiem podnoszącym koszty są także rosnące ceny uprawnień do emisji Co2, co powoduje, że produkcja stali w Europie staje się mało konkurencyjna.

Zobacz również

Sprzedaż systemów aluminiowych będzie rosła

Sprzedaż systemów aluminiowych będzie rosła

Globalny rynek systemów aluminiowych będzie rósł. Kolejna firma badawcza spodziewa się wzrostu do 2030 r. o ponad 7 proc. rocznie.

Automatyka budynkowa będzie się intensywnie rozwijać w najbliższych latach

Automatyka budynkowa będzie się intensywnie rozwijać w najbliższych latach

Europejski rynek systemów automatyki budynków (BAS) jest przygotowany na wzrost, wynoszący rocznie ok. 3,7 proc. Analitycy rynku przewidują, że ten stan potrwa w prognozowanym przez nich okresie, czyli do roku 2028.

Producenci okien inwestują w maszyny

Producenci okien inwestują w maszyny

Kolejni producenci stolarki otworowej sfinalizowali zakupy obejmujące najnowsze maszyny do produkcji. Są to zarówno pojedyncze urządzenia, jak i całe linie.

1