Huty aluminium w Europie ograniczają produkcję

Red.: |Data publikacji:

Trzeci kwartał podsumował właśnie norweski koncern Hydro. Choć udało się utrzymać wzrost wartości sprzedaży, to był to dla firm czas wielu wyzwań.

Hydro podliczyło, że jeśli chodzi o przychody netto ze sprzedaży, to w III kwartale wyniosły one 52,44 mld koron norweskich (ok. 24,2 mld zł) i są wyższe w stosunku do roku ubiegłego o 43 proc., wówczas sprzedaż wyniosła 36,71 mld koron (ok. 16,94 mld zł). Z kolei skorygowana wartość EBITDA obecnie wyniosła 9,72 mld koron (ok. 4,49 mld zł) w porównaniu do 7,21 mld koron (ok. 3,33 mld zł) analogicznym kwartale w 2021 r. Jednak w porównaniu do drugiego kwartału bieżącego roku widać spadek – w okresie od kwietnia do końca czerwca 2022 r. wartość EBITDA wyniosła 11,59 mld koron (ok. 5,35 mld zł).

Firma mierzyła się na rynku z wieloma niekorzystnymi czynnikami. Przede wszystkim na gospodarkę duży wpływ ma wojna w Ukrainie, a także wysokie ceny energii i rosnąca inflacja. Spółka zauważa, że jeśli chodzi o segment ekstruzji, to w trzecim kwartale można było zaobserwować słabnący popyt na wyroby aluminiowe na rynku budowlanym. Co ciekawe, popyt na aluminium rośnie na rynku energii odnawialnej. Poza tym firma informuje, że rośnie popularności „zielonych” systemów Circal i Reduxa, które cechują się niskim śladem węglowym.

Hydro przyznaje, że niepewność na rynkach, wraz z wysokimi kosztami produkcji powoduje, że część fabryk aluminium w Europie i w Stanach Zjednoczonych decyduje się na ograniczenie produkcji. Firma podliczyła, że jeśli chodzi o Europę kontynentalną, to około 50 proc. działalności przemysłu aluminiowego jest obecnie ograniczone.

Także Hydro zdecydowało się dopasować możliwości produkcyjne do obecnych potrzeb rynkowych. Częściowo ograniczona została działalność hut aluminium w Norwegii. Wysokie ceny energii, a także niekorzystne warunki rynkowe skłoniły zarząd Hydro do decyzji, by także zamknąć produkcję podstawową w zakładzie na Słowacji. Ta huta jednak nadal prowadzi działalność w zakresie recyklingu. Firma informuje również, że skupi się na redukcji kosztów.

W drugim kwartale tego roku Hydro poinformowało o zamiarze przejęcia 100 proc. udziałów polskiej firmy Alumetal. Ta transakcja wymaga zgód urzędów na poziomie unijnym, w październiku zaczęła się drugi etap tego przedsięwzięcia biznesowego, Hydro potwierdza zamiar sfinalizowania transakcji.

Zobacz również

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor otworzył nowy magazyn i laboratorium

Defor oficjalnie otworzył w połowie stycznia nowy magazyn i nowe laboratorium. Budowa i wyposażenie obiektów trwało 19 miesięcy.

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor zwiększył moce produkcyjne

Paneldoor podliczył, że w 2022 r. firma zwiększyła produkcję o 13 proc. Udało się to m.in. dzięki większym mocom produkcyjnym.

To nie był zły sezon

To nie był zły sezon

Nastroje w branży nie są wcale złe, bo kolejne podwyżki cen uratowały wyniki finansowe. Nawet producenci drzwi drewnianych informują, że w swoich bilansach odnotują na koniec roku jednocyfrowe wzrosty przychodów.

1