Grupa Velux na czele polskiej stolarki

Red.: RK |Data publikacji: 2020-05-29

Tegoroczna Lista 500 dziennika Rzeczpospolita nie przynosi większych niespodzianek, choć brakuje na niej kilku czołowych firm naszej branży. Redakcja publikuje wyniki tylko tych firm, które odesłały jej wypełnioną ankietę. Być może niechęć ujawniania swoich wyników spowodowała, że tym razem zabrakło zarówno Eko-Okien jak i Fakro.

Lista 500 to ukazujący się od 1999 r. ranking dziennika Rzeczpospolita, uwzględniający pół tysiąca największych polskich przedsiębiorstw. Aby znaleźć się w tym roku w zestawieniu należało wykazać przychody za rok 2019 w wysokości co najmniej 500 mln zł.

Wśród przedsiębiorstw ściśle związanych z branżą okienno-drzwiową na czołowym miejscu znalazła się Grupa VELUX z przychodami przekraczającymi 2 mld zł i zatrudnieniem powyżej 4 tysięcy pracowników (168. miejsce na Liście 500). Na drugim miejscu sklasyfikowano Press Glass (184. miejsce) z przychodami 1,87 mld zł i ponad 100 mln zł zysku netto, a na trzecim miejscu znalazł się Aluprof (233. miejsce), zatrudniający ponad 1800 pracowników i osiągający przychody w wysokości niemal 1,42 mld zł. Kolejne miejsca w rankingu dziennika Rzeczpospolita zajęły: Drutex na miejscu 318. z przychodami w wysokości niemal 980 mln zł i 3400 zatrudnionych, Grupa Oknoplast z 770 mln zł przychodów (miejsce 378.) oraz na miejscu 435. Rehau, który w roku 2019 osiągnął przychód ponad 628 mln zł.

Dodatkowo kapituła nagrody Orła Rzeczpospolitej wyróżniła bielski Aluprof w kategorii “Zatrudnienie”. Autorzy listy i komentatorzy zgodnie podkreślali tym razem, że jest to ostatni na razie Ranking, w którym zapisano tak dobre wyniki polskich przedsiębiorstw. Suma przychodów 500 największych firm wyniosła 1,6 bln zł i była o 4,5 proc wyższa niż przed rokiem. Firmy te zatrudniały łącznie 1,4 mln pracowników, a ich średnia rentowność netto wyniosła 4,55 proc. Kolejna lista w roku 2021 przyniesie prawdopodobnie zapis kondycji największych polskich przedsiębiorstw w okresie kryzysu wywołanego koronawirusem i nikt nie spodziewa się, aby udało się choćby powtórzyć wyniki roku 2019. O Liście 500 z 2019 r. pisaliśmy TUTAJ.

Zobacz również

Powstało więcej mieszkań, ale spada liczba rozpoczętych budów

Powstało więcej mieszkań, ale spada liczba rozpoczętych budów

Jak podał GUS, w trzech pierwszych kwartałach 2020 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w 2019 r. Spadła jednak liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, jak i mieszkań, których budowę rozpoczęto.

W Niemczech budownictwo mieszkaniowe na plusie

W Niemczech budownictwo mieszkaniowe na plusie

Federalny Urząd Statystyczny Niemiec podał najnowsze dane dotyczące tamtejszej branży budowlanej. Zostało też opublikowane badanie koniunktury tamtejszej budowlanki.

Inwido po raz kolejny z wielkim wzrostem w e-commerce

Inwido po raz kolejny z wielkim wzrostem w e-commerce

Grupa Inwido podsumowała III kwartał tego roku. Firma odnotowała wzrost sprzedaży o ok. 4 proc., najwyższy w segmencie e-commerce.

1