Stowarzyszenie Dom Bezpieczny wraz z kilkoma koalicjantami zrealizowali projekt #RazemdlaBezpieczeństwa, w ramach którego Fundacji Wsparcia Policjantów został przekazany specjalistyczny sprzęt. Hydrauliczna wyważarka do drzwi wesprze działania Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji (SPKP) w Warszawie.
Branża dla bezpieczeństwa
W akcji #RazemdlaBezpieczeństwa w ramach Stowarzyszenia Dom Bezpieczny udział wzięły firmy: Abus, Aluplast, Krispol oraz Roto. Przekazanie darowizny w postaci specjalistycznego sprzętu odbyło się w dniu 18 września podczas konferencji prasowej zorganizowanej na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej.
Branża stolarki otworowej należy do jednej z najbardziej innowacyjnych, czego dowodem jest nadchodząca Wystawa Innowacji. Pokazane tam zostaną najnowsze osiągnięcia firm, w tym także te, które dotyczą zabezpieczeń przeciwwłamaniowych (więcej o wystawie na stronie: innowacje.forumbranzowe.com). Dzięki nim drzwi i okna są coraz trudniejsze do sforsowania. – To realna ochrona domu, ale wiemy, że za tak zabezpieczonymi drzwiami, jak w twierdzy, może się kryć niebezpieczny przestępca – zauważa Karol Klos, prezes Stowarzyszenia Dom Bezpieczny. Wprowadzane stale przez branżę nowinki techniczne rzeczywiście sprawiają, że nasze domy i mieszkania są coraz bezpieczniejsze. Niestety, czasem mogą one uniemożliwiać policji skuteczne przeprowadzanie akcji. Dlatego firmy z branży postanowiły wesprzeć tę służbę mundurową i sprezentować jej sprzęt, który umożliwi sprawne sforsowanie drzwi.
Warszawscy kontrterroryści
Hydrauliczna wyważarka do drzwi otwieranych na zewnątrz będzie wsparciem w codziennych działaniach Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie. – Jest to wydział niezwykle skuteczny. To są policjanci, o których bardzo mało się mówi, ale którzy bardzo dużo robią, i to w sposób niezwykle obrazowy. Często w telewizji widzimy nagrania tych policjantów, którzy w kominiarkach wchodzą po przestępców, wykorzystując specjalistyczny sprzęt. Między innymi taki, jaki dziś został przekazany – powiedział nam kom. Sylwester Marczak, rzecznik Komendanta Stołecznego Policji.
W 2018 r. warszawscy kontrterroryści przeprowadzili rekordową w kraju liczbę 279 akcji, z czego blisko 50 stanowiło sforsowanie przeszkód z użyciem specjalistycznego sprzętu. W pierwszym półroczu 2019 r. mają już za sobą około 180 realizacji. – Musimy pamiętać, że miasto stołeczne jest szczególnym miejscem, w którym krzyżują się szlaki przestępcze, jest duże zagęszczenie ludności, wiele potencjalnych miejsc ataku i osób szczególnie chronionych. Przy wielu realizacjach jednocześnie potrzeby sprzętowe stają się coraz większe – podkreśla kom. Sylwester Marczak. W działaniach SPKP kluczowym czynnikiem jest czas. Wyważarka umożliwia znaczne skrócenie szturmu i zapewnia bezpieczeństwo operatorom, którzy nie muszą stać w świetle drzwi, w których może znajdować się uzbrojony przeciwnik.
Branżowe wsparcie
Hydrauliczna wyważarka sprezentowana policji to profesjonalny sprzęt, którego zakup obostrzony jest wieloma warunkami. Nabycie go przez osobę prywatną jest niemożliwe. – To dla nas bardzo ważne wsparcie. Jeżeli drzwi są dobrze zainstalowane, to nie jest łatwo je sforsować. Czasem otwarcie drzwi zajmuje nam sekundy, ale zdarza się, że musimy się sporo namęczyć – tłumaczy kom. Krzysztof Funkiendorf, dowódca Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie. – W naszej jednostce posiadamy taki sprzęt, ale ma on już kilkanaście lat i jest już mocno wyeksploatowany. Trzeba jednak przyznać, że bardzo nam się przydał i zdał egzamin. Zależało nam, by nowy sprzęt spełniał te same zadania. To pewien paradoks, że firmy, które coraz lepiej zabezpieczają drzwi i okna, zakupiły nam sprzęt, który umożliwia policji ich otwarcie. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni fundatorom. Daje to nam dużo więcej możliwości, możemy forsować drzwi dużo szybciej i przy tym bezpieczniej dla nas – dodał.
Kontrterroryści w akcji
Choć głównym wydarzeniem konferencji było przekazanie wyważarki przez Stowarzyszenie Dom Bezpieczny i jego koalicjantów (Abus, Aluplast, Krispol, Roto), to organizatorzy przygotowali dla przedstawicieli mediów dodatkową atrakcję. Była nią prezentacja możliwości bojowych Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie, którego funkcjonariusze pokazali działania grupy bojowej oraz pirotechnicznej.
To kolejna akcja, w której przedstawiciele branży stolarki współpracują ze służbami mundurowymi. Wcześniej w ramach Domu Bezpiecznego przeprowadzali wspólnie z Policją oraz Służbą Więzienną projekty takie jak #ŚladWłamania czy #PoznajZłodzieja.
Zobacz również
IV Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej Fundacji Grupy Aliplast już w maju
Już 24 maja 2025 roku odbędzie się IV Charytatywny Turniej w Piłce Nożnej organizowany przez Fundację Grupy Aliplast.
MADE Expo 2025: innowacja i zrównoważony rozwój
Targi MADE Expo 2025 odbędą się w dniach 19–22 listopada 2025 roku, w centrum wystawienniczym Fiera Milano Rho w Mediolanie. "Forum Branżowe" objęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.
Grzegorz Białczak w zarządzie Invado, rozpoczęło się Arbonia Next2025
Rozpoczęły się dwutygodniowe targi Arbonia Next2025, w których Grupa prezentuje swoje rozwiązania dostawcom, dystrybutorom oraz klientom. Tuż przed wydarzeniem Grzegorz Białczak, zarządzający Arbonią w Europie Środkowo-Wschodniej, został członkiem zarządu Invado.