Europejska stolarka po pierwszym półroczu

Red.: PG |Data publikacji: 2020-10-09

Centrum Analiz Branżowych zebrało wyniki sprzedażowe kilkudziesięciu wiodących europejskich producentów okien i drzwi oraz dostawców komponentów. Jak firmy z branży stolarki radziły sobie w dobie pandemii?

Jak wynika z zebranych informacji,  najgorzej w branży stolarki otworowej radziły sobie firmy z tych krajów, w których budownictwo ucierpiało najmocniej, a więc w krajach Europy Południowej oraz w Wielkiej Brytanii.

Firma Safestyle, jeden z wiodących brytyjskich producentów okien, zaliczyła spadek obrotów o 35 proc., choć na koniec lutego sprzedaż firmy była na lekkim plusie. Podobny poziomu spadku obrotów odnotował Epwin Group, wiodących brytyjski dostawca profili oraz producent okien (-33 proc.). Grupa Saint Gobain zakończyła I półrocze spadkiem sprzedaży na Wyspach o ponad 1/4 w porównaniu z pierwszym półroczem 2019 r.

Saint-Gobain odnotował spore spadki także w mocno dotkniętych pandemią krajach Europy Południowej (o ponad 18 procent w Hiszpanii i Włoszech), ale już w Norwegii i Szwecji grupa zwiększyła sprzedaż o 3,6 proc. (pisaliśmy o tym TUTAJ). Z kolei Inwido, czołowa skandynawska grupa okienna poinformowała, że w pierwszym półroczu ich sprzedaż była na tym samym poziomie, co przed rokiem (więcej…).

Podobnie, jak w Skandynawii, dużą odpornością na kryzys wykazała się branża niemiecka. Jak szacuje Centrum Analiz Branżowych, w I półroczu w Niemczech produkcja okien była nieznacznie, ale jednak wyższa niż przed rokiem. Potwierdzają to wyniki większości badanych firm. Potwierdza to także Grupa Arbonia, która w Niemczech zamknęła I półrocze sprzedażą o 3,5 proc. wyższą niż przed rokiem. W krajach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie Arbonia ma kilka zakładów produkcyjnych (Dobroplast, Invado, Slovaktual) sprzedaż grupy zmalała, ale tylko o 0,6 proc. (szczegóły). Aluprof z kolei miał 2-proc. wzrost sprzedaży w I półroczu 2020 roku.

Więcej o wynikach pierwszego półrocza, prognozach na cały sezon, jak i na przyszły można przeczytać w najnowszym raporcie Centrum Analiz Branżowych pt. „Europejski rynek okien i drzwi, edycja 2020”.

Temat ten został również omówiony w pierwszym odcinku nowego podcastu Forum Branżowego „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”. Zachęcamy do wysłuchania:

Wystartował nasz nowy podcast o rynku stolarki!

 

Zobacz również

Fimtec wyśle do Kornic nową generację maszyn

Fimtec wyśle do Kornic nową generację maszyn

Jak poinformowali nas przedstawiciele Fimtec Polska, firma podpisała kontrakt na dostarczenie do Eko-Okien pięciu robotów najnowszej generacji. Dostawca maszyn do produkcji stolarki i obróbki stali zalicza ubiegły rok do udanych pod względem przychodów.

Belgia ważnym rynkiem eksportowym polskiej stolarki

Belgia ważnym rynkiem eksportowym polskiej stolarki

Belgia jest czwartym co do wielkości rynkiem eksportowym dla polskiej stolarki. Jakie produkty są tutaj popularne? Jak tutejszy rynek radził sobie w pandemicznym 2020 roku? Dlaczego błędem jest wrzucanie rynków Beneluksu do jednego worka? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w szóstym odcinku podcastu “Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”.

Ruszyła platforma e-budownictwo do składania formularzy online

Ruszyła platforma e-budownictwo do składania formularzy online

Ruszyła właśnie platforma e-budownictwo, za pomocą której można złożyć elektronicznie  dokumenty związane z pracami budowlanymi.

1