Czy trudny okres dla producentów szkła już minął?

Red.: |Data publikacji:

Firmy z branży szkła minione półrocze na pewno zaliczą do bardzo trudnych. Ale popyt na szkło zaczął rosnąć w lipcu i sierpniu.

W Europie produkcja szyb do budownictwa w okresie, gdy panowały największe obostrzenia praktycznie się załamał. Tak podsumowuje Bertrand Cazes z organizacji Glass For Europe. Przemysł budowlany się zatrzymał. Cały łańcuch przetwórstwa szkła na tym ucierpiał – od hut, poprzez producentów szyb zespolonych, szklarzy itd. Niemal połowa producentów wytwarzających szkło float musiała wstrzymać produkcje stosując operacje „hot-hold”. Jest ona bardzo kosztowna przy niemal zerowej produkcji.

Glass for Europe przyznaje, że sytuacja zaczęła się poprawiać na przełomie maja i czerwca. Pokazują to także dane Eurostatu, z których wynika, że wartość produkcji budowlanej w czerwcu w Europie wzrosła o 2,9 proc. w porównaniu z majem. Najlepiej sytuacja wyglądała we Francji – tu wzrost był na poziomie 12 proc. Według Glass for Europe także latem popyt na wyroby ze szkła płaskiego stale rósł, osiągając poziom około trzech czwartych zeszłorocznej aktywności.

Dane finansowe z pierwszego półrocza, które opublikował Saint-Gobain, wpisują się w te analizy. Koncern podliczył, że w pierwszych sześciu miesiącach tego roku zanotował spadek ze sprzedaży na poziomie 12,3 proc. Szczególnie widoczny spadek był jednak w II kwartale, bo o 19,2 proc. W pierwszym półroczu spółka osiągnęła wartość sprzedaży w wysokości 17,76 mld euro w porównaniu do 21,67 mld w roku 2019. Dochód operacyjny w pierwszym półroczu tego roku wyniósł 827 mln euro w stosunku do 1,63 mld euro w roku 2019. To spadek o ponad 49 proc.

Saint-Gobain jednak przyznaje, że w wielu krajach zauważalna była poprawa na rynku już w czerwcu. Koncern podkreśla, że Niemcy i Europa Wschodnia okazały się odporne na kryzys w pierwszym półroczu, odnotowując umiarkowany spadek sprzedaży.

Zarząd koncernu zakłada, że w trzecim kwartale kontynuowana będzie poprawa na rynku, która rozpoczęła się pod koniec drugiego kwartału. Spółka oczekuje, że na rynkach budowlanych, które stanowią około 85 proc. sprzedaży grupy, pojawią się tendencje wzrostowe, zwłaszcza na rynku renowacji w Europie, który stanowi około połowę sprzedaży w Saint-Gobain.

 

Zobacz również

Sprzedaż systemów aluminiowych będzie rosła

Sprzedaż systemów aluminiowych będzie rosła

Globalny rynek systemów aluminiowych będzie rósł. Kolejna firma badawcza spodziewa się wzrostu do 2030 r. o ponad 7 proc. rocznie.

Automatyka budynkowa będzie się intensywnie rozwijać w najbliższych latach

Automatyka budynkowa będzie się intensywnie rozwijać w najbliższych latach

Europejski rynek systemów automatyki budynków (BAS) jest przygotowany na wzrost, wynoszący rocznie ok. 3,7 proc. Analitycy rynku przewidują, że ten stan potrwa w prognozowanym przez nich okresie, czyli do roku 2028.

Producenci okien inwestują w maszyny

Producenci okien inwestują w maszyny

Kolejni producenci stolarki otworowej sfinalizowali zakupy obejmujące najnowsze maszyny do produkcji. Są to zarówno pojedyncze urządzenia, jak i całe linie.

1