Spadki przychodów w Arbonii, także w Polsce

Red.: MR |Data publikacji: 2020-08-18

Arbonia Group, do której należy m.in. Dobroplast i Invado, podsumowała pierwsze półrocze. Szwajcarski koncern podał, że przychody spadły o 6,3 proc. i w tym roku wyniosły 644,9 mln franków (ok. 2,6 mld zł) .

Arbonia Group przyznała, że początek roku – styczeń, luty i połowa marca były wyjątkowo udane pod kątem wyników finansowych. Jednak wraz ze zwiększającą się liczbą chorych na Covid-19 w Europie i wejściem ograniczeń, w kolejnych miesiącach cała uwaga firmy skupiona była na tym, jak radzić sobie z zaistniałą sytuacją. Niestety, pandemia wpłynęła negatywnie na wyniki handlowe Arbonii. Jednak wcześniejsze działania firmy, jak przede wszystkim inwestycje w automatyzację czy relokacja zakładów produkcyjnych spowodowały, że udało się przejść stabilnie przez trudny okres pierwszego półrocza 2020 r.

Przychody netto w okresie od stycznia do końca czerwca wyniosły 644,9 mln franków (ok. 2,6 mld zł) w porównaniu do 688,3 mln (ok. 2,8 mld zł) w roku 2019. Z kolei EBITDA wyniosła w tym roku 54,4 mln franków (ok. 222 mln zł) w porównaniu do 48,3 mln (ok. 197 mln zł). To wzrost o 12,6 proc.

W segmencie okien w pierwszym półroczu przychód wyniósł 152,4 mln franków (ok. 622 mln zł) w porównaniu do 159,3 mln (ok. 650 mln zł), co oznacza, że był niższy o 4,3 proc. Natomiast jeśli chodzi o segment drzwi, to wynik pierwszego półrocza był w wysokości 178 mln (ok. 726 mln zł) w porównaniu do 182,8 mln (ok. 746 mln zł) – jest to spadek o 2,6 proc. Choć spółka zaznacza, że widać tu pozytywny trend, polegający na wzroście rentowności.

Arbonia poinformowała także, że Invado, producent drzwi z Polski, to firma, która z jednej strony odczuła spadki popytu na rodzimym rynku, w Polsce, ale także miała gorsze wyniki w eksporcie. Producent swoje wyroby sprzedaje przede wszystkim do Francji, Włoch i krajów Beneluxu, których gospodarki zostały bardzo dotknięte ograniczeniami związanymi z pandemią.

Zobacz również

Najlepsze wpisy z Pressroomu

Najlepsze wpisy z Pressroomu

Przedstawiamy subiektywną listę najciekawszych wieści z firm, które opublikowaliśmy w ostatnim czasie. Jednocześnie zapraszamy do lektury całego działu Pressroom, w którym można odkryć jeszcze więcej ciekawych treści.

Jak klienci indywidualni w Polsce kupują okna?

Jak klienci indywidualni w Polsce kupują okna?

Centrum Analiz Branżowych przygotowało nowy raport, który sprawdza, jak Polacy kupują okna. Analizie poddano ścieżki zakupowe inwestorów indywidualnych, od pojawienia się potrzeby, aż po wrażenia po zakupie.

Dni Budownictwa i Architektury 2021

Dni Budownictwa i Architektury 2021

W dniach 1-4 lutego 2021 r. odbywać się będą Dni Budownictwa i Architektury organizowane przez grupę MTP. Mają one wypełnić lukę po przeniesionych na listopad targach BUDMA.

1