Spadki przychodów w Arbonii, także w Polsce

Red.: |Data publikacji:

Arbonia Group, do której należy m.in. Dobroplast i Invado, podsumowała pierwsze półrocze. Szwajcarski koncern podał, że przychody spadły o 6,3 proc. i w tym roku wyniosły 644,9 mln franków (ok. 2,6 mld zł) .

Arbonia Group przyznała, że początek roku – styczeń, luty i połowa marca były wyjątkowo udane pod kątem wyników finansowych. Jednak wraz ze zwiększającą się liczbą chorych na Covid-19 w Europie i wejściem ograniczeń, w kolejnych miesiącach cała uwaga firmy skupiona była na tym, jak radzić sobie z zaistniałą sytuacją. Niestety, pandemia wpłynęła negatywnie na wyniki handlowe Arbonii. Jednak wcześniejsze działania firmy, jak przede wszystkim inwestycje w automatyzację czy relokacja zakładów produkcyjnych spowodowały, że udało się przejść stabilnie przez trudny okres pierwszego półrocza 2020 r.

Przychody netto w okresie od stycznia do końca czerwca wyniosły 644,9 mln franków (ok. 2,6 mld zł) w porównaniu do 688,3 mln (ok. 2,8 mld zł) w roku 2019. Z kolei EBITDA wyniosła w tym roku 54,4 mln franków (ok. 222 mln zł) w porównaniu do 48,3 mln (ok. 197 mln zł). To wzrost o 12,6 proc.

W segmencie okien w pierwszym półroczu przychód wyniósł 152,4 mln franków (ok. 622 mln zł) w porównaniu do 159,3 mln (ok. 650 mln zł), co oznacza, że był niższy o 4,3 proc. Natomiast jeśli chodzi o segment drzwi, to wynik pierwszego półrocza był w wysokości 178 mln (ok. 726 mln zł) w porównaniu do 182,8 mln (ok. 746 mln zł) – jest to spadek o 2,6 proc. Choć spółka zaznacza, że widać tu pozytywny trend, polegający na wzroście rentowności.

Arbonia poinformowała także, że Invado, producent drzwi z Polski, to firma, która z jednej strony odczuła spadki popytu na rodzimym rynku, w Polsce, ale także miała gorsze wyniki w eksporcie. Producent swoje wyroby sprzedaje przede wszystkim do Francji, Włoch i krajów Beneluxu, których gospodarki zostały bardzo dotknięte ograniczeniami związanymi z pandemią.

Zobacz również

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro boleśnie odczuwa spadek koniunktury na rynku budowlanym. Mniejsza ilość zamówień powoduje, że firma nie ma obecnie pracy dla wszystkich pracowników.

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

Jak poinformowała nas firma Sun Winner, w okresie letnim znacznie zwiększyła się dynamika hurtowej sprzedaży pergoli. Przedsiębiorstwo z Łomży zakłada, że w tym roku uda mu się znacznie poprawić wyniki w porównaniu z sezonem 2021.

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

W ostatnim tygodniu naszego konkursu Mecenas Sportu na fotelu absolutnego lidera rozsiadł się zawierciański klub siatkówki Aluronu. Kibice tej drużyny oddali niemal 3 700 głosów.

1