Europejska stolarka po pierwszym półroczu

Autor: |Data publikacji:

Centrum Analiz Branżowych zebrało wyniki sprzedażowe kilkudziesięciu wiodących europejskich producentów okien i drzwi oraz dostawców komponentów. Jak firmy z branży stolarki radziły sobie w dobie pandemii?

Jak wynika z zebranych informacji,  najgorzej w branży stolarki otworowej radziły sobie firmy z tych krajów, w których budownictwo ucierpiało najmocniej, a więc w krajach Europy Południowej oraz w Wielkiej Brytanii.

Firma Safestyle, jeden z wiodących brytyjskich producentów okien, zaliczyła spadek obrotów o 35 proc., choć na koniec lutego sprzedaż firmy była na lekkim plusie. Podobny poziomu spadku obrotów odnotował Epwin Group, wiodących brytyjski dostawca profili oraz producent okien (-33 proc.). Grupa Saint Gobain zakończyła I półrocze spadkiem sprzedaży na Wyspach o ponad 1/4 w porównaniu z pierwszym półroczem 2019 r.

Saint-Gobain odnotował spore spadki także w mocno dotkniętych pandemią krajach Europy Południowej (o ponad 18 procent w Hiszpanii i Włoszech), ale już w Norwegii i Szwecji grupa zwiększyła sprzedaż o 3,6 proc. (pisaliśmy o tym TUTAJ). Z kolei Inwido, czołowa skandynawska grupa okienna poinformowała, że w pierwszym półroczu ich sprzedaż była na tym samym poziomie, co przed rokiem (więcej…).

Podobnie, jak w Skandynawii, dużą odpornością na kryzys wykazała się branża niemiecka. Jak szacuje Centrum Analiz Branżowych, w I półroczu w Niemczech produkcja okien była nieznacznie, ale jednak wyższa niż przed rokiem. Potwierdzają to wyniki większości badanych firm. Potwierdza to także Grupa Arbonia, która w Niemczech zamknęła I półrocze sprzedażą o 3,5 proc. wyższą niż przed rokiem. W krajach Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie Arbonia ma kilka zakładów produkcyjnych (Dobroplast, Invado, Slovaktual) sprzedaż grupy zmalała, ale tylko o 0,6 proc. (szczegóły). Aluprof z kolei miał 2-proc. wzrost sprzedaży w I półroczu 2020 roku.

Więcej o wynikach pierwszego półrocza, prognozach na cały sezon, jak i na przyszły można przeczytać w najnowszym raporcie Centrum Analiz Branżowych pt. „Europejski rynek okien i drzwi, edycja 2020”.

Temat ten został również omówiony w pierwszym odcinku nowego podcastu Forum Branżowego „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”. Zachęcamy do wysłuchania:

Wystartował nasz nowy podcast o rynku stolarki!

 

Zobacz również

R+T Asia 2026: ruszyła rejestracja na targi w Szanghaju

R+T Asia 2026: ruszyła rejestracja na targi w Szanghaju

21. edycja targów R+T Asia zaplanowana w dniach 27–29 maja 2026 roku w National Exhibition and Convention Center (NECC).

Mateusz Kłosek spotkał się z pracownikami. Sprzedaż Eko-Okien na ostatniej prostej?

Mateusz Kłosek spotkał się z pracownikami. Sprzedaż Eko-Okien na ostatniej prostej?

Na początku tygodnia odbyło się kilka rozmów właściciela Eko-Okien Mateusza Kłoska z grupą pracowników. Rozmowy dotyczyły przyszłej sytuacji firmy i zbliżającej się sprzedaży.

Branża stolarki wspiera sportowców

Branża stolarki wspiera sportowców

Kolejne sukcesy i ciekawe inicjatywy sportowe, w których swój udział mają firmy branży stolarki. Tym razem piszemy o sportach siłowych, dziecięcej i dziewczęcej piłce nożnej, a także o odpowiednich dla tej pory roku konkurencjach - narciarstwie oraz Zimowych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym.