Eko-Okna za Drutexem, Press Glass liderem

Autor: |Data publikacji:

W najnowszym wydaniu miesięcznika Forbes pojawiło się zestawienie stu największych prywatnych polskich firm. W rankingu znaleźli się przedstawiciele branży stolarki otworowej – Press Glass, Drutex i Eko-Okna.

Siedziba Press Glass w Konopiskach pod Częstochową

Twórcami rankingu są miesięcznik Forbes i zespół Haitong Banku. Pod uwagę wzięto firmy, w których większościowe udziały należą do polskiego przedsiębiorcy lub grupy przedsiębiorców, a także takie, w których polski przedsiębiorca ma mniejszościowe udziały, ale aktywnie nimi zarządza. Firmy uszeregowano, biorąc pod uwagę miarę ekonomiczną odzwierciedlającą wartość rynkową firmy Enterprise Value, „EV”. Składa się na nią rynkowa wartość kapitału własnego z uwzględnieniem rynkowej wartości długu netto.  Szczegółowe informacje dotyczące metodologii przyjętej przez Forbesa znajdują się na końcu artykułu.

Na liście najwyżej notowanym  przedstawicielem branży jest Press Glass. Kierowana przez Arkadiusza Musia firma zajęła bowiem 19. pozycję w rankingu. Ze wzrostem rocznym na poziomie 27 proc. wypracowała ona wartość ponad trzech miliardów złotych.

Lakiernia firmy Drutex

Drutex, którego prezesem jest Leszek Gierszewski, uzyskał w tym roku wartość rynkową sięgającą ponad półtora miliarda złotych. Zagwarantowało to przedsiębiorstwu 11 proc. wzrostu w ujęciu rocznym i 48. miejsce na liście.

Jeszcze na początku tego roku magazyn Forbes wyróżnił Eko-Okna nagrodą „Diament Forbesa 2020”, dla firm, które w ciągu ostatnich trzech latach najskuteczniej zwiększały swoją wartość (szczegóły). Teraz firma pod kierownictwem Mateusza Kłoska ponownie gości na łamach miesięcznika, zajmując 78. miejsce na liście największych polskich firm. Wartość spółki oszacowana została na ponad miliard złotych (rok do roku wzrosła ona o 45 proc.).

Fabryka Eko-Okien w Kornicach

W ramach ciekawostki przypominamy, że również w amerykańskich rankingach Forbesa przedstawiciele branży odnoszą sukcesy. Więcej informacji o najbogatszej kobiecie Ameryki piszemy TUTAJ.

Jak tworzony jest ranking? Jak pisze Forbes:
Ranking jest zestawieniem stu największych polskich firm prywatnych. W jego przygotowaniu wspierał nas zespół Haitong Banku, koordynowany przez Michała Kowalczyka. Przyjęliśmy, że polską firmą jest podmiot, w którym większościowe udziały należą do polskiego przedsiębiorcy lub grupy takich osób działających wspólnie. Do grona takich podmiotów zaliczyliśmy również te spółki, w których przedsiębiorca ma mniejszościowe udziały, ale aktywnie nimi zarządza lub kontroluje je z poziomu rady nadzorczej. O miejscu w rankingu decydowała wartość firmy (Enterprise Value, „EV”). W przypadku spółek nienotowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) najpierw obliczyliśmy wartość kapitałów własnych. Zrobiliśmy to na podstawie mnożników odniesionych do zysku operacyjnego, według najbardziej aktualnych dostępnych danych finansowych i te prezentujemy w dalszej części rankingu, przy opisach konkretnych spółek. Przy niektórych spółkach tych informacji nie podajemy, gdyż nie były one dostępne. W takich przypadkach robiliśmy szacunki, bazując na publicznie dostępnych informacjach oraz wycenach z transakcji fuzji i przejęć oraz pozyskania kapitału. W przypadku spółek notowanych na GPW wartość kapitałów własnych równa jest wartości kapitalizacji rynkowej na dzień 30 września 2020 roku. Następnie dodaliśmy do nich dług netto i w ten sposób otrzymaliśmy wycenę EV.

 

Zobacz również

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka

W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”

Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew

W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".