Eko-Okna przekroczyły granicę 2 mld zł?  

Red.: PG |Data publikacji: 2021-02-22

Jak wynika z danych przekazanych naszej redakcji przez Centrum Analiz Branżowych, Eko-Okna w trzech pierwszych kwartałach 2020 roku miały obroty raptem o 17 proc. mniejsze niż w całym roku 2019. Jednak już na tym etapie zysk okazał się ponad dwukrotnie wyższy niż rok wcześniej.

Producent stolarki z Kornic zalicza zapewne rok 2020 do udanych. Już po trzech pierwszych kwartałach obroty wyniosły 1,43 mld zł, gdy w całym 2019 roku sięgnęły one 1,73 mld zł. Eksport w tym okresie stanowił o  80 proc. przychodów spółki.

Największe wrażenie w wynikach za okres styczeń-wrzesień 2020 robi jednak wypracowany zysk netto, który wyniósł niemal 151 mln zł. Wartość ta oznacza, że Eko-Okna osiągnęły po 9 miesiącach 2020 roku o 140 proc. wyższy zysk, niż w całym roku 2019. Oznacza to także, że rentowność sprzedaży osiągnęła rekordowy w przypadku Eko-Okien poziom 10,5 proc., a wynik ten bardzo wysoko pozycjonuje firmę w zestawieniu polskich producentów. Dla porównania rentowność sprzedaży w 2019  roku wyniosła jedynie 3,7 proc.

Znakiem zapytania jest jeszcze, czy firma z Kornic w ostatecznym bilansie roku 2020 przekroczy obroty w wysokości 2 mld zł. Do tej magicznej granicy brakowało im po trzech kwartałach około 566 mln zł.

Nowy nabytek Eko Okien

Niedawno informowaliśmy o ambitnych planach Eko-Okien na sezon 2021. Producent kupił kolejną setkę samochodów ciężarowych. Tym samym flota firmy zwiększyła się do około 500 pojazdów. Transakcja została rozłożona w czasie, a dostawy nowych pojazdów będą trwać od marca do września tego roku (szczegóły). Eko-Okna rozpoczęły też budowę nowej hali produkcyjnej, której towarzyszyć będzie dedykowana infrastruktura drogowa. Kolejna hala jest w planach. O samym właścicielu przedsiębiorstwa, Mateuszu Kłosku, ostatnio zrobiło się głośno w mediach z powodu akcji społecznej zainicjowanej przez fundację “Nasze Dzieci – Edukacja, Zdrowie, Wiara” której jest prezesem, związanej z  kampaniami billboardowymi na ulicach polskich miast. Szerzej na te tematy pisaliśmy TUTAJ.

Zobacz również

Fimtec wyśle do Kornic nową generację maszyn

Fimtec wyśle do Kornic nową generację maszyn

Jak poinformowali nas przedstawiciele Fimtec Polska, firma podpisała kontrakt na dostarczenie do Eko-Okien pięciu robotów najnowszej generacji. Dostawca maszyn do produkcji stolarki i obróbki stali zalicza ubiegły rok do udanych pod względem przychodów.

Belgia ważnym rynkiem eksportowym polskiej stolarki

Belgia ważnym rynkiem eksportowym polskiej stolarki

Belgia jest czwartym co do wielkości rynkiem eksportowym dla polskiej stolarki. Jakie produkty są tutaj popularne? Jak tutejszy rynek radził sobie w pandemicznym 2020 roku? Dlaczego błędem jest wrzucanie rynków Beneluksu do jednego worka? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w szóstym odcinku podcastu “Plusy, minusy. Analizy branży stolarki”.

Ruszyła platforma e-budownictwo do składania formularzy online

Ruszyła platforma e-budownictwo do składania formularzy online

Ruszyła właśnie platforma e-budownictwo, za pomocą której można złożyć elektronicznie  dokumenty związane z pracami budowlanymi.

1