Coraz wyższe oprocentowanie kredytów budowlanych, rosnące koszty realizacji oraz spowolnienie gospodarcze – to główne wyzwania stojące przed branżą gospodarczą. Niemiecki instytut Ifo przedstawił właśnie wstępną ocenę europejskiego rynku budowlanego na najbliższe sezony.
W sezonach 2021 oraz 2022 odnotowano solidne wzrosty w europejskim sektorze budowlanym (odpowiednio +5,8 proc. i +3,0 proc.). W roku 2023 prawdopodobnie również uda się uniknąć spadków, choć rynek ma znajdować się w stagnacji. Powolny wzrost przewidywany jest w roku 2025, w którym przewidywane są niewielkie wzrosty na poziomie 1 proc. Siłą napędową tego trendu mają być działania państw z zakresu termomodernizacji w budownictwie naziemnym oraz duże inwestycje w sektorze mieszkaniowym i infrastrukturalnym. Od 2024 roku perspektywy gospodarcze mają ulec poprawie.
Ludwig Dorffmeister, specjalista ds. badań budownictwa i nieruchomości w Ifo Institut:
Europejska branża budowlana korzysta przede wszystkim z rosnącego popytu na budownictwo we Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Wzrost wynosi tam od dwóch i pół do prawie siedmiu procent. Ogólnie rzecz biorąc, rynek powinien wzrosnąć o około 26 miliardów euro do 2025 r.
Jak wyglądają perspektywy naszego zachodniego sąsiada, kluczowego rynku dla eksportu polskiej stolarki? Po dwóch słabych latach niemiecka produkcja budowlana w najlepszym razie nieznacznie wzrośnie w 2023 r. Budownictwo niemieszkaniowe w końcu nie powinno już w bieżącym roku odnotować strat po wcześniejszej korekcie rynkowej. W trakcie ożywienia gospodarczego i po przetrawieniu szoku inflacyjnego, najpóźniej do 2024 r. ma nastąpić ponowne ożywienie m.in. w budownictwie komercyjnym i użyteczności publicznej. Na rok 2025 analiza rynku przewiduje, że zakres prac budowlanych w przypadku nowych i istniejących budynków niemieszkalnych w Niemczech będzie o ok. 1 proc. większy niż w 2022 roku.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".