Organizacja Glass for Europe wzywa państwa europejskie do wdrożenia środków zachęcających konsumentów do modernizacji okien i przeszkleń . Plany wymiany objąć miałyby stolarkę, która pod względem energetycznym daleko odbiega od współczesnych standardów. Rządy europejskie miałyby uwzględnić tego typu działania w swoich programach naprawczych związanych z pandemią COVID-19.
Glass for Europe i ich partnerzy deklarują, że są gotowi do podjęcia dialogu z władzami, które chcą opracować programy modernizacji okien i przeszkleń polegające na wprowadzeniu rozwiązań zależnych od sytuacji w regionie, istniejących programów i instrumentów politycznych. Przykładowe działania miałyby obejmować np. modernizację mieszkań socjalnych lub ulgi podatkowe.
Według Glass for Europe, narodowe programy wymiany okien wpisują się w cele stawiane przed gospodarczymi programami naprawczymi: ożywienie gospodarki w sektorze dotkniętym kryzysem COVID-19, tworzenie miejsc pracy, zapewnianie efektywności energetycznej i ograniczenie emisji CO2, poprawa standardu życia obywateli UE (walka z ubóstwem energetycznym).
Dokument stwierdza, że przemysł szklarski i stolarki okiennej został poważnie dotknięty kryzysem. Według twórców inicjatywy, po kilkumiesięcznym zawieszeniu działalności branża stoi w obliczu ogromnego spadku liczby nowych projektów budowlanych, a w największym segmencie europejskiego rynku stolarki okiennej, jakim jest wymiana okien w budynkach mieszkalnych, odnotowano historyczne spadki sprzedaży sięgające od 30 do 50 proc. Glass of Europe twierdzi, że poziom popytu pozostanie bardzo niski przez kilka kolejnych lat, a wiele przedsiębiorstw narażonych jest na upadłość, co z kolei sprawia, że kilka tysięcy miejsc pracy w całej Europie jest zagrożonych. W tej grupie wymienieni są producenci szkła, przewoźnicy, przetwórcy, producenci szyb zespolonych, producenci okien, szklarze i monterzy.
Narodowe programy wymiany okien są już realizowane w niektórych krajach, warto w tym miejscu przypomnieć wielką wymianę okien w Niemczech, o której wspominaliśmy w Branżowisku TUTAJ i pisaliśmy TUTAJ. W Polsce Fundusz COVID-19 zakłada przekazanie samorządom pieniędzy na zakup materiałów budowlanych, w tym stolarki otworowej (więcej informacji TUTAJ).
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".