Branżowisko #60 – Wzrost wartości eksportu. Wielka wymiana okien w Niemczech

Red.: PG |Data publikacji: 2020-06-29

To nasz kolejny jubileusz – po raz 60. witamy się z Wami w poniedziałek, by omówić najważniejsze wydarzenia z branży stolarki! Tym razem rozpoczynamy od informacji, jakie uzyskaliśmy podczas najważniejszego spotkania online menadżerów z naszej branży, czyli Forum 100. Podczas tego wydarzenia poznaliśmy m.in. wyniki europejskiego eksportu stolarki w ostatnich latach. Okazuje się, że Polska wyrosła w latach 2013-2019 na eksportową potęgę na Starym Kontynencie. W tym okresie polskie firmy zwiększyły eksport stolarki o ponad miliard euro! Druga w tym zestawieniu Holandia poprawiła swój wynik o raptem 187 mln euro, a trzecie Niemcy o 164 mln euro. To dobitnie pokazuje, jaka była skala rozwoju naszego rynku w ostatnich latach.

Drugim głównym tematem 60. odcinka podcastu Branżowisko jest wielce prawdopodobna masowa wymiana okien w Niemczech. Rząd tego kraju postawił sobie za cel zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. o co najmniej 55 proc. w porównaniu z rokiem 1990. Planuje też zmniejszenie podstawowego zużycia energii o 30 proc. w porównaniu z 2008 r. oraz zwiększenie udziału energii odnawialnej w sektorze ciepłowniczym oraz chłodniczym o 27 proc. Okna wyprodukowane przed 1995 r. zamontowane są w blisko 40 proc. budynków w Niemczech, co oznacza, że w większości nie są one wyposażone w szkło termoizolacyjne. Chęć zrealizowania tak ambitnych planów może oznaczać znaczne zwiększenie popytu na nową stolarkę w tym kraju.

Oczywiście nie zapomnieliśmy również o “Krótkim Przeglądzie Ekonomicznym”, jak i kończącym naszą audycję sucharze.

W Branżowisku rozmawiamy o branży stolarki budowlanej, analizujemy, wyciągamy wnioski i, mamy nadzieję, tworzymy nową przestrzeń do dyskusji na te tematy.

? Dołącz do grupy Branżowisko na Facebooku! Komentujmy, rozmawiajmy, inspirujmy się! Bardzo nam zależy, abyście współtworzyli z nami Branżowisko.
? Słuchaj nas na Spotify
?Słuchaj nas na iTunes
?Słuchaj nas na Google Podcasts
?Słuchaj nas na Spreaker
?Serwis internetowy Forum Branżowego
?Strona internetowa Domu Bezpiecznego

Zobacz również

Drzwi XXI w., czyli design, ekologia i ekonomia w jednym

Drzwi XXI w., czyli design, ekologia i ekonomia w jednym

Dzięki rozwojowi technologii produkcji drzwi wejściowe nie tylko są wizytówką domu, ale też znacznie podnoszą standard życia. Staliśmy się bardziej...

Branżowisko #115 – Najważniejsze kierunki eksportowe. Wielka wymiana okien

Branżowisko #115 – Najważniejsze kierunki eksportowe. Wielka wymiana okien

Ten odcinek podcastu wypełniony jest po brzegi pozytywnymi informacjami! Rozpoczynamy od listy topowych importerów polskiej stolarki na świecie. Okazuje się, że na najważniejszych dla naszego eksportu rynkach zaliczyliśmy w 2020 roku wzrosty, A to dopiero początek dobrych wiadomości.

Branżowisko #114 – Dovista kupuje niemieckiego lidera. Rosną ceny okien

Branżowisko #114 – Dovista kupuje niemieckiego lidera. Rosną ceny okien

W 114. odcinku podcastu Branżowisko sporo czasu poświęcamy informacji, która szerokim echem odbiła się w branży stolarki. Chodzi oczywiście o grupę Dovista, która chce zakupić Weru Group, jednego z największych producentów okien z PCW w Niemczech. J

1