Nadchodzi wielka wymiana okien w Niemczech?

Red.: PG |Data publikacji: 2020-06-24

Rząd federalny Niemiec przyjął długoterminową strategię remontową (Long Term Renovation Strategy – LTRS), którą przedstawiło Ministerstwo Gospodarki. Jest ona ważnym instrumentem, służącym poprawie efektywności energetycznej w sektorze budowlanym. Może to oznaczać znaczne zwiększenie popytu na stolarkę w tym kraju.

Niemiecki rząd postawił sobie za cel zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. o co najmniej 55 proc. w porównaniu z rokiem 1990. Planuje też zmniejszenie podstawowego zużycia energii o 30 proc. w porównaniu z 2008 r. oraz zwiększenie udziału energii odnawialnej w sektorze ciepłowniczym oraz chłodniczym o 27 proc.

W dokumencie „Długofalowa strategia remontowa rządu federalnego” stolarka wymieniana jest jako jedno z narzędzi umożliwiających osiągnięcie tych ambitnych celów. Jak wynika z zamieszczonej w tej publikacji analizy, skala renowacji stolarki może mieć w Niemczech bardzo dużą skalę.

Jak się okazuje, w Niemczech jest ok. 39,2 mln mieszkań (nie wliczając w to hoteli robotniczych oraz akademików). Blisko połowa z nich została wybudowana w latach 1949-1978. Na drugim miejscu znalazły się mieszkania sprzed 1918 r. (stanowią 14 proc. niemieckich lokali), a na trzecim z lat 1919-1948 (13 proc.). W 2018 r. oddano do użytku prawie 287 tys. nowych mieszkań w Niemczech.

Okna wyprodukowane przed 1995 r. zamontowane są w blisko 40 proc. budynków w Niemczech. Autorzy raportu podkreślają, że przeważnie okna z tego okresu nie były wyposażone w szkło izolacyjne. W Niemczech szykuje nam się zatem dekada pod znakiem masowej wymiany stolarki – w innym przypadku ambitne cele określone w strategii mogą okazać się trudne do zrealizowania. Przypomnijmy, że Niemcy to największy rynek eksportowy dla polskiej stolarki. W 2019 roku wyeksportowaliśmy do naszych zachodnich sąsiadów okna i drzwi o wartości ok. 3,3 mld zł.

Zobacz również

Mercor odbudował już portfel zamówień

Mercor odbudował już portfel zamówień

Gdański Mercor, czołowa europejska firma segmentu zabezpieczeń ppoż., nie odczuł zanadto komplikacji sprzedażowych spowodowanych koronawirusem. Spółka odbudowała już ubiegłoroczną wartość portfela zamówień, ale też uruchomiła nowy kanał dystrybucji swoich produktów.

Wyniki w Selenie są satysfakcjonujące

Wyniki w Selenie są satysfakcjonujące

Selena podsumowała pierwsze półrocze. Grupa odnotowała spadek o 2,4 proc. Przychody wyniosły 602,17 mln zł w porównaniu do 617,15 mln zł.

Aluprof na czele rankingów okien aluminiowych

Aluprof na czele rankingów okien aluminiowych

Firma debesto.com zaczęła tworzyć rankingi dla produktów znajdujących się w swojej ofercie. Internetowy dystrybutor stolarki i ślusarki otworowej opublikował niedawno ranking ciepłych okien aluminiowych. Na jego szczycie znalazł się Aluprof z systemem MB-86.

1