Nadchodzi wielka wymiana okien w Niemczech?

Red.: |Data publikacji:

Rząd federalny Niemiec przyjął długoterminową strategię remontową (Long Term Renovation Strategy – LTRS), którą przedstawiło Ministerstwo Gospodarki. Jest ona ważnym instrumentem, służącym poprawie efektywności energetycznej w sektorze budowlanym. Może to oznaczać znaczne zwiększenie popytu na stolarkę w tym kraju.

Niemiecki rząd postawił sobie za cel zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. o co najmniej 55 proc. w porównaniu z rokiem 1990. Planuje też zmniejszenie podstawowego zużycia energii o 30 proc. w porównaniu z 2008 r. oraz zwiększenie udziału energii odnawialnej w sektorze ciepłowniczym oraz chłodniczym o 27 proc.

W dokumencie „Długofalowa strategia remontowa rządu federalnego” stolarka wymieniana jest jako jedno z narzędzi umożliwiających osiągnięcie tych ambitnych celów. Jak wynika z zamieszczonej w tej publikacji analizy, skala renowacji stolarki może mieć w Niemczech bardzo dużą skalę.

Jak się okazuje, w Niemczech jest ok. 39,2 mln mieszkań (nie wliczając w to hoteli robotniczych oraz akademików). Blisko połowa z nich została wybudowana w latach 1949-1978. Na drugim miejscu znalazły się mieszkania sprzed 1918 r. (stanowią 14 proc. niemieckich lokali), a na trzecim z lat 1919-1948 (13 proc.). W 2018 r. oddano do użytku prawie 287 tys. nowych mieszkań w Niemczech.

Okna wyprodukowane przed 1995 r. zamontowane są w blisko 40 proc. budynków w Niemczech. Autorzy raportu podkreślają, że przeważnie okna z tego okresu nie były wyposażone w szkło izolacyjne. W Niemczech szykuje nam się zatem dekada pod znakiem masowej wymiany stolarki – w innym przypadku ambitne cele określone w strategii mogą okazać się trudne do zrealizowania. Przypomnijmy, że Niemcy to największy rynek eksportowy dla polskiej stolarki. W 2019 roku wyeksportowaliśmy do naszych zachodnich sąsiadów okna i drzwi o wartości ok. 3,3 mld zł.

Zobacz również

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro zmniejszyło produkcję o 30 proc.

Fakro boleśnie odczuwa spadek koniunktury na rynku budowlanym. Mniejsza ilość zamówień powoduje, że firma nie ma obecnie pracy dla wszystkich pracowników.

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

W wakacje wystrzelił popyt na pergole

Jak poinformowała nas firma Sun Winner, w okresie letnim znacznie zwiększyła się dynamika hurtowej sprzedaży pergoli. Przedsiębiorstwo z Łomży zakłada, że w tym roku uda mu się znacznie poprawić wyniki w porównaniu z sezonem 2021.

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

Mecenasi Sportu finiszują 14 sierpnia

W ostatnim tygodniu naszego konkursu Mecenas Sportu na fotelu absolutnego lidera rozsiadł się zawierciański klub siatkówki Aluronu. Kibice tej drużyny oddali niemal 3 700 głosów.

1