Trzeci kwartał podsumował właśnie Saint-Gobain. Francuski koncern informuje, że wartość sprzedaży wzrosła o niemal 20 proc.
Saint Gobain podliczył, że w trzecim kwartale koncern osiągnął dwucyfrowe wzrosty we wszystkich segmentach. Ogólnie wartość sprzedaży była wyższa o 19,6 proc. w stosunku do roku ubiegłego i wyniosła 12,92 mld euro. Jeśli chodzi o dynamikę wzrostu organicznego, to był on na poziomie 13,4 proc. Saint-Gobain używa także wskaźnika like-for-like do opisu sprzedaży, w III kwartale tego roku był on na poziomie 13,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu z roku 2021. W Europie sektor renowacji był w dobrej kondycji, podczas gdy dział nowego budownictwa odnotowywał spowolnienie.
Saint-Gobain poinformował także, że w trzecim kwartale podniósł ceny średnio o 15 proc., natomiast w pierwszej połowie roku wzrost był na poziomie 15,3 proc. Spółka podliczyła także, że nieznacznie spadł wolumen sprzedaży. W trzecim kwartale ten spadek był o 1,6 proc., z kolei w okresie od stycznia do końca września mowa jest o 0,8 proc. niższej sprzedaży pod kątem ilości.
Spółka spodziewa się, że w tym roku koszty energii i surowców do produkcji spowodują wzrost kosztów działalności o ponad 3 miliardy euro w porównaniu do roku 2021. Same rachunki za energię w tym roku mogą wynieść około 2,5 mld euro. Saint-Gobain informuje, że zabezpieczył sobie dostawy energii, a przede wszystkim gazu w 80 proc. w tym roku. Na następny rok dostawy energii są zabezpieczone w 60 proc.
Saint-Gobain w Polsce we wrześniu podpisał umowę na dostawę energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Dostawca będzie firma Tion Renewables AG, która uzyskuje energię z farm wiatrowych. Dzięki tej umowie uda się pokryć ok. 45 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną dla Saint-Gobain Polska od 2025 roku. Pozwoli to zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 135 tys. ton rocznie. Umowa podpisana jest na 15 lat, Saint-Gobain przyznaje, że udało się uczynić wielki krok w celu osiągnięcia neutralności węglowej, cel który firma zaplanowała do realizacji do 2050 r.
Grupa przygotowuje także swoje zakłady zużywające gaz na zachowanie ciągłości i elastyczności produkcji na wypadek zmniejszenia dostaw energii bądź korzystania z alternatywnych źródeł energii. Saint-Gobain posiada 13 linii produkcyjnej szkła float w Europie. Cztery z nich już obecnie mogą pracować przy użyciu paliwa bądź oleju napędowego. Cztery kolejne do końca tego roku będą gotowe do ewentualnej zmiany, a dwie kolejne linie będą przygotowane w 2023 r.
Zobacz również
Veka sponsorem lokalnego sportu, Wiśniowski wspiera skoczka
W ostatnim czasie kilka firm z naszej branży pochwaliło się wsparciem dla sportowców. Wiśniowskiego będziemy oglądać w Pucharze Świata w skokach narciarskich, a Veka będzie widoczna podczas meczów Pucharu Polski. Fakro kontynuuje współpracę z piłkarkami, a Lanko i Oknamix zaczyna z piłkarzami.
Producenci stolarki w rankingu „Najcenniejsze firmy rodzinne 2024”
Producenci stolarki mają swoją reprezentację w tegorocznym rankingu najcenniejszych firm rodzinnych. Jego autorzy wyłonili laureatów spośród przedsiębiorstw w poszczególnych województwach.
CAL posadził kolejnych 10 tysięcy drzew
W drugiej połowie października pracownicy CAL tradycyjnie posadzili kolejnych 10 tysięcy drzew. Akcja, którą rokrocznie prowadzi suwalski producent drzwi, doczekała już siódmej edycji. Partnerem wydarzenia było "Forum Branżowe".