W Wielkiej Brytanii na rynku budownictwa mieszkaniowego nastroje nieznacznie się poprawiają.
Dane na temat dostaw materiałów budowlanych, przede wszystkim cegieł, są cenną informacją pokazującą kondycję budownictwa. Według danych brytyjskiego Departamentu Biznesu i Handlu wolumen dostawy cegieł w lutym bieżącego roku był aż o 49 proc. wyższy w stosunku do grudnia 2023 r., (który to miesiąc był na poziomie kryzysu finansowego). Jednocześnie dane z lutego były o 12 proc. wyższe w porównaniu do stycznia 2024 r., ale o 5,6 proc. niższe w porównaniu do lutego 2023 r.
Analitycy informują, że aktywność budowlana zimą jest zwykle niska, wzrasta na wiosnę. W tym roku wyjątkowo w styczniu i lutym nie było sprzyjających warunków atmosferycznych, Wielką Brytanię nawiedzały obfite deszcze. Mimo iż w kolejnych dwóch miesiącach dostawy cegieł rosły, to jednak i tak pozostały niemal o 40 proc. niższe od średniej z lat 2018-2019.
Lepsza pogoda w marcu i II kwartale może przynieść poprawę w zakresie rozpoczynanych budów. Także nastroje na rynku budownictwa mieszkaniowego od początku tego roku nieznacznie się poprawiają. Jest to efekt przede wszystkim niewielkiego spadku oprocentowania kredytów hipotecznych. Jednak, by doszło do znaczącego wzrostu rozpoczynanych budów, stopy oprocentowania kredytów hipotecznych powinny jeszcze spaść. W takim wypadku dla inwestorów przystępność cenowa domów poprawi się w IV kwartale tego roku i w 2025 r.
Zobacz również
Nowości produktowe w branży stolarki – przegląd listopad 2024
Prezentujemy kolejne nowości produktowe w branży stolarki. Znajdziesz tam rozwiązania z kategorii, takich jak systemy profili czy okucia.
Wyniki trzeciego kwartału w AkzoNobel
AkzoNobel, holenderski producent farb i powłok, opublikował dane finansowe dotyczące trezciego kwartały roku 2024. W odniesieniu do tego samego okresu rok wcześniej spółka odnotowała niewielki wzrost sprzedaży i nieduży spadek przychodów.
Trzeci kwartał okiem branży
Trzeci kwartał tego roku pokazuje, że sytuacja ekonomiczna zarówno w Polsce, jak i innych krajach jest nadal trudna. Przewidywana poprawa może nastąpić dopiero w roku 2026. Ten rok jest więc wyzwaniem też dla całej branży stolarki.