Saint-Gobain planuje obniżyć emisję emisję dwutlenku węgla w swoim zakładzie produkcyjnym w Eggborough w Wielkiej Brytanii. Fabryka zasilana będzie paliwem wodorowym.
System wytwarzania wodoru na miejscu dostarczy HyGear, spółka zależna zajmującej się dostawami wodoru przemysłowego firmy Xebec Adsorption, która wdrożyła niedawno strategię mającą doprowadzić do stworzenia zdecentralizowanego systemu produkcji wodoru w Wielkiej Brytanii. Pierwszym krokiem do realizacji tego planu jest inwestycja w fabryce Saint-Gobain.
Jak oświadczył prezes Xebec Adsorption, Marinus van Driel, Zdecentralizowane Węzły Produkcji Wodoru (Decentralized Hydrogen Production Hub) w Wielkiej Brytanii, mają początkowo służyć klientom przemysłowym, takim jak Saint-Gobain, i stopniowo zaczną zaopatrywać stacje napełniania pojazdów wodorowych. Przedsiębiorca podkreśla, że takie podejście pozwoli na wspieranie procesu wprowadzania na rynek stacji tankowania w sposób ekonomicznie opłacalny w miarę kształtowania się szerszej gospodarki wodorowej w kolejnych dekadach.
Saint-Gobain nie jest jedyną firmą, która planuje wykorzystanie wodoru w swoich placówkach. Rok temu, w lutym 2020, Nippon Sheet Glass (NSG) ogłosiła zamiar przeprowadzenia testów, które pozwoliłyby na wprowadzenie wodoru jako alternatywnego paliwa do produkcji szkła w swoim zakładzie Greengate Works w St. Helens w Wielkiej Brytanii.
Testy, prowadzone w ramach eksperymentalnego projektu HyNet, miały pozwolić grupie ustalić, czy wodór może być wykorzystany do całkowitego lub częściowego zastąpienia gazu ziemnego i ropy naftowej, które są standardowymi paliwami w przemyśle szklarskim.
Jeszcze w tym roku NSG przeprowadzi demonstrację zasilania wodorem zastosowanego w piecu do produkcji szkła w fabryce w St Helens. Własne demonstracje przeprowadzi także gigant spoza branży, Unilever.
Według NSG, gdyby okazało się, że gaz ziemny można w pełni zastąpić wodorem, można by zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o około 80%.
Zobacz również
BAU 2025 – największe wydarzenie branży budowlanej (galeria)
W Monachium od wczoraj trwa największe wydarzenie branży budowlanej. Targi BAU 2025 zgromadziły licznych wystawców. Coraz więcej jest też zwiedzających. Na miejscu jest też redakcja „Forum Branżowego”. I tak jak obiecaliśmy relacjonujemy to wydarzenie.
Targi BAU 2025 rozpoczęte
Rozpoczęło się największe targowe wydarzenie tego roku - BAU 2025 w Monachium. W Niemczech nie mogło zabraknąć naszej redakcji, która relacjonuje to wydarzenie.
Forum Branżowe 01.2025 – czytaj w wersji online
Jest już dostępne styczniowe „Forum Branżowe”. Gościem najnowszego numeru jest Marek Klimek założyciel i prezes firmy Prez-Met. Jest to jedno...