Wojna w Ukrainie wpływa silnie na gospodarkę europejską, a więc także i polską. Problemy odnotowywane są również w branży stolarki otworowej.
Trwająca od lutego wojna wpływa na branżę okien, drzwi i bram na całym kontynencie europejskim. Związane jest to z przerwaniem łańcuchów dostaw, gdyż wiele fabryk produkujących komponenty znajduje się w Ukrainie. Obecnie zakłady nie pracują lub działają w bardzo ograniczonym zakresie. Poza tym Rosja i Ukraina są dużymi dostawcami surowców, przede wszystkim stali, co powoduje kolejne komplikacje związane z brakiem komponentów na rynku (pisaliśmy o tym TUTAJ). Dwie organizacje: Glass for Europe, zrzeszająca rynek szkła płaskiego oraz EPPA (The European Trade Association of PVC Windows System Supliers), reprezentująca branżę profili z PCW wskazały, jakie problemy pojawiają się w poszczególnych sektorach.
Branża producentów szkła float najbardziej niepokoi się niestabilną sytuacją na rynku energii, szczególnie gazu, niezbędnego do wytwarzania szkła. Przede wszystkim ceny energii bardzo wzrosły, z kolei ze strony władz państw europejskich pojawiają się sygnały o planach zmniejszenia dostaw gazu z Rosji. Ta sytuacja rodzi wiele niepewności na rynku. Huty szkła muszą pracować nieprzerwanie, piec musi być stale utrzymany w stanie „gorącym”, dlatego nawet chwilowy brak dopływu energii może spowodować duże straty. Glass for Europe apeluje więc kolejny raz do władz krajów europejskich i do Komisji Europejskiej o wprowadzenie zmian w polityce energetycznej i klimatycznej Unii.
Także sektor produkcji profili z PCW do stolarki odczuwa problemy z powodu przerwanego łańcucha dostaw. EPPA przyznała, że na terenie Ukrainy, ale także Rosji, znajdują się fabryki produkujące profile okienno-drzwiowe. Choć fabryki w Rosji działają, to obecnie handel między tym krajem, a państwami Unii został wstrzymany. Dodatkowo branża mierzy się z innym problemem, czyli drastycznie rosnącymi cenami energii. Dlatego, według EPPA, branża jest po raz kolejny po pandemii pod dużą presją spowodowaną wzrostem cen oraz utrudnieniami w dostawach. Członkami EPPA są: Deceuninck, Veka, Schüco, Gealan, Profine, Rehau, Aluplast, Internorm, Salamander, a także Finstral, Profialis i Alphacan. Swoje zakłady w Rosji lub Ukrainie mają m.in. Veka, Rehau, Aluplast, Deceuninck i Profine.
Zobacz również
Koncerny szklane podwyższały ceny w odpowiedzi na rosnące koszty
NSG i AGC podsumowały II kwartał bieżącego roku. Spółki podnosiły ceny na swoje produkty, by zrekompensować podwyżki.
Jeld-Wen odczuwa osłabienie popytu
Jeld-Wen , amerykański gigant branży stolarki, poinformował, że drugi kwartał tego roku jest jednocześnie ósmym z rzędu, w którym spółka odnotowała wzrost przychodów. Firma zmaga się jednak ze spadkiem popytu i inflacją.
Co dziesiąte drzwi w Polsce są z importu
W najnowszym odcinku podcastu „Plusy, minusy. Analizy branży stolarki” przybliżono import drzwi do Polski. Okazuje się, że co dziesiąte drzwi sprzedawane w naszym kraju pochodzą z zagranicy.