Branża nie czeka z inwestycjami

Red.: |Data publikacji:

Mimo trudnej sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie nasze firmy nadal inwestują. Lista tych, które rozbudowują swoje zakłady lub wznoszą nowe, jest spora.

Sandomierski zakład Pilkington IGP

W Sandomierzu powstaje zakład przetwórstwa szkła spółki Pilkington IGP. Decyzja o budowie została podyktowana koniecznością zwiększenia produkcji w związku z rosnącym popytem na szkło oraz szyby zespolone. Efektami inwestycji mają być skrócenie czasu realizacji zamówień oraz zwiększenie możliwości produkcyjnych. Powstaną też nowe miejsca pracy, a już dzisiaj Pilkington zatrudnia w Sandomierzu blisko 2 tys. osób. Zakończenie inwestycji, planowane na maj 2023, zostało przesunięte na wrzesień.

Inwestycja producenta rolet w Toruniu

W lipcu ruszyła rozbudowa zakładu Fart Produktu w Toruniu. Na nową część o łącznej powierzchni ok. 2,7 tys. m2 będą się składały budynek magazynowo-produkcyjny oraz biuro. Sam magazyn wysokiego składowania zajmie ok. 1,3 tys. m². Dzięki zaś zastosowaniu na późniejszym etapie systemu antresol powierzchnia zwiększy się jeszcze o ok. 800 m². Firma planuje przenieść tutaj produkcję rolet zewnętrznych, żaluzji fasadowych oraz rozpocząć wytwarzanie pergol. Z kolei w budynku biurowym znajdą miejsce działy handlowy oraz eksportu. Planowany termin zakończenia inwestycji przypada na koniec bieżącego roku.

Nowy zakład Grupy Kęty 

Trwa inwestycja Grupy Kęty w Złotowie. Grupa, do której należą m.in. Aluprof i ROMB SA, będzie miała nową halę produkcyjno-magazynową o powierzchni ponad 18 tys. m2. Obiekt jest przeznaczony dla Segmentu Systemów Aluminiowych i będą tutaj powstawały systemy architektoniczne. Inwestycja ma umożliwić zwiększenie mocy produkcyjnych o ok. 20 proc., a jej zakończenie jest planowane do końca 2023 roku. Jak podaje generalny wykonawca, obecnie trwa m.in. montaż ostatnich 2 tys. m2 połaci dachowej oraz impregnacja blisko 14 tys. m2 gotowej posadzki. Po położeniu kolejnych 4 tys. m2 ten etap zostanie zamknięty. Równolegle ze wznoszeniem hali trwają prace drogowe, mające poprawić komunikację.

Oknoplast buduje w Krakowie

W trakcie kolejnej inwestycji, pomimo spowolnienia w branży budowlanej, jest też Grupa Oknoplast. Obecnie w Krakowie wznoszony jest magazyn wysokiego składowania. Budynek będzie miał wysokość 15 m, a jego kubatura wyniesie 29 557,8 m3. Magazyn będzie w pełni zautomatyzowany i ma zostać oddany do użytku w pierwszym kwartale 2024 r., czyli w planowanym terminie. Dodajmy też, że całkiem niedawno, bo na początku tego roku Oknoplast otworzył w Hiszpanii fabrykę wybudowaną dla Grupy Ampuero, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Inwestycja Saint-Gobain na terenie KPT

75 mln zł przeznaczył Saint-Gobain na rozbudowę małopolskiego zakładu Glassolutions. Projekt jest realizowany w ramach programu Polska Strefa Inwestycji przy wsparciu Krakowskiego Parku Technologicznego. Obejmuje on budowę hali produkcyjnej o powierzchni 5250 m2 wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Powstaną zautomatyzowany magazyn szkła oraz plac manewrowy o powierzchni 4 tys. m2. Fabryka w Jaroszowcu jest jednym z największych zakładów produkcyjnych Grupy Saint-Gobain w Polsce, a inwestycja pozwoli zredukować emisyjność fabryki. Termin zakończenia prac jest planowany na koniec 2025 r.

Nowy Campus Reynaers Central Europe pod Warszawą

Na naszej liście są też inwestycje, których zakończenie miało miejsce niemal przed chwilą. W lipcu ubiegłego roku w miejscowości Przeszkoda w gminie Żabia Wola została wbita pierwsza łopata na budowie Campusu Reynaers Central Europe. Dostawca systemów aluminiowych powiększa w ten sposób powierzchnię produkcyjną, rozbuduje magazyn i biuro. Liczby są imponujące: prawie 29 tys. m2 kompleksu zostało wyposażone w rozwiązania ekologiczne, a tereny zielone wyniosły ponad 37,2 tys. m2. Inwestycję zrealizowała firma Panattoni. Inwestycja ma certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Obecnie Reynaers jest w trakcie przeprowadzki. Część biurowa już działa i przenoszona jest część produkcyjna.

Zobacz również

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

Kolejny miesiąc ze spadkami cen w PSB

PSB podsumowało ceny w marketach budowlanych w marcu. To kolejny miesiąc z rzędu, w którym PSB odnotowuje spadek dynamiki wzrostu cen.

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił wielką instalację fotowoltaiczną

Aliplast uruchomił dużą farmę fotowoltaiczną. Jej moc wynosi 2,5 MW. Praca trwała kilka miesięcy i podzielona była na wiele etapów.

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Rośnie popyt na elektrownie balkonowe

Liczba tzw. elektrowni balkonowych w krajach DACH szybko rośnie. Montaż paneli fotowoltaicznych o niewielkiej mocy i w systemie plug-in nie wymaga specjalnych zezwoleń.

1