Branża budowlana inwestuje w OZE

Autor: |Data publikacji:

OZE, czyli odnawialne źródła energii, są celem wielu inwestycji firm z branży budowlanej. Powstają nie tylko farmy fotowoltaiczne. Wykorzystywana jest także energia ze spalania biomasy.

branża budowlana OZE. AkzoNobel
Największa europejska farma fotowoltaiczna firmy AkzoNobel mieści się w Polsce.

AkzoNobel uruchomił w Polsce swoją największą europejską elektrownię słoneczną

Producent farb i powłok z siedzibą w Amsterdamie w Holandii zainstalował w Polsce farmę fotowoltaiczną. Elektrownia słoneczna znajduje się w Pilawie na terenie fabryki farb dekoracyjnych. Jak podkreśla firma, jest to jej największa tego rodzaju instalacja w Europie. Zajmuje ona powierzchnię pawie 3 ha i składa się z 3551 paneli słonecznych. Łącznie mogą one wytworzyć 1,9 MWp. AkzoNobel informuje, że ta ilość pokryje 25 proc. zapotrzebowania zakładu na energię elektryczną. Dla porównania, niedawno ukończona farma fotowoltaiczna w Opawie w Czechach składa się z 1300 paneli, ma moc 574 kWp i generuje ok. 15 proc. całkowitego zapotrzebowania zakładu. Łącznie na całym świecie z fotowoltaiki jako dodatkowego źródła energii korzysta obecnie ponad 30 fabryk AkzoNobel.

Velux zrezygnował z gazu ziemnego w fabryce w Gnieźnie

W listopadzie tego roku instalację na biomasę uruchomił Velux. Znajduje się ona w fabryce metalowych i plastikowych komponentów do okien dachowych w Gnieźnie. Umożliwia też producentowi zrezygnowanie z gazu ziemnego jako medium.

Kotłownia na biomasę w całości pokrywa zapotrzebowanie wszystkich hal produkcyjnych i biurowca na ciepło. Składa się z dwóch kotłów o mocy 720 kW i 220 kW. Mogą one spalać pellet, zrębkę lub mieszankę trocin, wiórów i pyłów drzewnych. Velux przewidział możliwość rozbudowy nowej elektrowni. Przewidziane jest miejsce na kolejny piec o mocy ok. 700 kW.

Firma podkreśla, że jest to druga tego rodzaju inwestycja w Gnieźnie. W ubiegłym roku w fabryce drewnianych dokien dachowych został uruchomiony już drugi kocioł na biomasę.

Odnawialne Źródła Energii w liczbach

Coraz więcej firm branży budowlanej inwestuje w OZE. Niemniej w skali kraju zapotrzebowanie jest bardzo duże.

W październiku 2024 roku ze źródeł odnawialnych pochodziło 33,3 proc. energii elektrycznej. Tym samym jest to 4,5 TWh. W porównaniu do roku 2023 jest to wzrost o 4,8 p.p. (0,4 TWh, ale jednocześnie mniej niż we wrześniu. Spadek wyniósł 4,9 p.p., czyli 0,4 TWh. W podziale na źródła energii odnawialnej ta pochodząca z instalacji fotowoltaicznych wzrosła o 48 proc. rok do roku. Jednocześnie w samym październiku spadek wyniósł 30,4 proc. r/r. Natomiast 47,9 proc. energii odnawialnej pochodziło z wiatru. Jest to ilość 2,1 TWh, co oznacza spadek o 15,6 proc. wobec roku 2023 i o 3,7 proc. w stosunku do września br. Najmniej energii pochodzi z biomasy – w październiku 2024 r. było to ok. 1,1 TWh, oraz wody – 0,1 TWh.

Więcej o odnawialnych źródłach energii w kontekście naszej branży.

Zobacz również

PSB raportuje o cenach materiałów budowlanych

PSB raportuje o cenach materiałów budowlanych

Ceny materiałów budowlanych są systematycznie monitorowane przez Grupę PSB Handel. W październiku roku 2024 ceny spadły średnio o 1 proc. rok do roku. W sprzedaży detalicznej było to 1,4 proc., w hurtowej 0,7 proc.

Jak będzie wyglądał rynek drzwi obrotowych do roku 2032?

Jak będzie wyglądał rynek drzwi obrotowych do roku 2032?

Rynek drzwi obrotowych został opisany w raporcie Market Reaserch Future. Wyniki badań zostały opublikowane w listopadzie 2024 r, a zawierają prognozy do roku 2032. Jako czołowych graczy analitycy wskazują m.in. takie firmy jak Assa Abloy i Dormakaba.

Prognoza gospodarcza – Polska wśród najszybciej rosnących gospodarek w UE

Prognoza gospodarcza – Polska wśród najszybciej rosnących gospodarek w UE

Prognoza gospodarcza Komisji Europejskiej wskazuje Polskę jako jedną z najszybciej rosnących gospodarek w Unii.