Bergs Timber i Pinus notują wzrost sprzedaży stolarki

Autor: |Data publikacji:

Bergs Timber podsumował rok 2022. Szwedzka spółka ten rok zakończyła wzrostem sprzedaży o 7 proc. Do tych wyników wliczają się także przychody polskiego Pinusa.

Szwedzka spółka Bergs Timber, która zajmuje się m.in. produkcją stolarki drewnianej, podliczyła wyniki za 2022 r. Sprzedaż netto wyniosła 3,26 mld koron (ok.  654 mln zł) w stosunku do 3,05 mld (ok. 612 mln zł) w roku 2021. Jest to wzrost o 7 proc. Wzrost wartości sprzedaży jest efektem wysokiego wolumenu sprzedaży okien i drzwi w segmencie stolarki, a także wyższych cen w pozostałych segmentach firmy. Wskaźnik EBITDA wyniósł 331 mln koron (ok. 66 mln zł) i był niższy w porównaniu do roku 2021 – wówczas kwota wyniosła 503 mln (ok. 100 mln zł).

Produkcja stolarki odbywa się w fabrykach w Polsce, Litwie oraz Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi o Polskę, to wytwarzana jest w zakładzie Pinusa. Firma 5 lipca 2022 r. została przejęta przez Bergs Timber. Na temat tej transakcji pisaliśmy już TUTAJ. Berg Timber podaje, że jeśli chodzi o wyniki za zeszły rok, to sprzedaż netto Pinusa od 5 lipca do końca grudnia wyniosła 42 mln koron (ok. 8,42 mln zł). Jeśli zaś liczyć od stycznia do końca grudnia, to sprzedaż netto wyniosła 90 mln koron (ok. 18 mln zł).

Peter Nilsson, prezes Berg komentuje sytuacje na rynku stolarki:

Nasz rynek okien i drzwi jest nadal dobry z normalnym napływem zamówień i portfelem zamówień. Celem pozostaje dalszy wzrost wolumenu w 2023 roku.

I dodaje:

Sytuacja gospodarcza pozostaje niepewna, co będzie dalej ograniczać aktywność budowlaną w Europie. Oczekujemy, że rynek działań energooszczędnych, takich jak wymiana okien i drzwi, będzie nadal dla nas korzystny.

Zobacz również

XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu

XV Kongres Stolarki Polskiej już w przyszłym tygodniu

W dniach 22–23 maja w Hotelu Warszawianka w Jachrance odbędzie się XV Kongres Stolarki Polskiej organizowany przez Związek POiD.

„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują

„Czyste Powietrze” winne miliony złotych. Wykonawcy protestują

Fala protestów w związku z nierozliczonymi umowami w ramach programu „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zalega z wypłatami pojedynczym firmom nawet po kilkadziesiąt milionów złotych.

Forum Webinar 2025 #1 – poznaj nowości na sezon 2025

Forum Webinar 2025 #1 – poznaj nowości na sezon 2025

Już 15 maja pierwsze w tym roku spotkanie online w ramach Forum Webinar. Wydarzenie będzie poświęcone prezentacji nowości produktowych przygotowanych przez dostawców i producentów na sezon 2025.